[b]– W tym roku urodziły mi się bliźnięta. Chciałbym w związku z tym wykorzystać urlop ojcowski – po tygodniu na każde dziecko. Pracodawca mi jednak odmówił, twierdząc, że przysługuje mi tylko tydzień wolnego. Czy słusznie? – pyta czytelnik.[/b]

Zgodnie z art. 182[sup]3[/sup] § 1 [link=http://]kodeksu pracy[/link] pracownik – ojciec wychowujący dziecko – ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 12. miesiąca życia. Z przepisów przejściowych wynika, że w 2010 i 2011 r. wymiar tego urlopu wynosi tydzień.

Brzmienie art. 182[sup]3[/sup] § 1 k.p. nie przesądza, czy przy urodzeniu bliźniąt należy się urlop pojedynczy czy podwójny.

Pracodawca, odmawiając dwóch tygodni wolnego, prawdopodobnie kierował się [b]stanowiskiem głównego inspektoratu pracy z 29 stycznia 2010 r. w sprawie nowych przepisów rodzicielskich (GPP-316-4560–3–1/10/PE/RP)[/b]. Wynika z niego, że niezależnie od tego, czy pracownikowi urodzą się bliźnięta, czy więcej dzieci, w 2010 i 2011 r. ma prawo jedynie do tygodnia urlopu ojcowskiego.

GIP uzasadnia to tym, że kodeks pracy nie różnicuje wymiaru urlopu ojcowskiego ze względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie (tak jak jest w przypadku urlopu macierzyńskiego).

– Przeważa pogląd, że zwiększanie jakiegoś uprawnienia rodzicielskiego w wypadku większej liczby dzieci musi wprost wynikać z przepisów. Tak jest w wypadku urlopu macierzyńskiego, którego wymiar rośnie wraz z liczbą dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Artykuł 1823 § 1 k.p. nic nie mówi o ewentualnym zwiększaniu wymiaru urlopu ojcowskiego w razie urodzenia się więcej niż jednego dziecka. Podobnie nie mnoży się dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, gdy rodzic ma więcej niż jedno dziecko do lat 14, bo zawsze przysługują tylko dwa takie dni – wyjaśnia Piotr Wojciechowski, ekspert prawa pracy.

Dodajmy, że urlopu ojcowskiego nie można podzielić na części ani udzielić go w dniach. Ojciec musi złożyć wniosek najpóźniej na siedem dni przed jego planowanym rozpoczęciem. Pracodawca musi wtedy udzielić wolnego we wskazanym terminie. Jeśli ojciec nie dotrzyma siedmiodniowego terminu, to wniosek pracodawcy nie wiąże.

Zainteresowany może jednak w późniejszym terminie złożyć go ponownie i wykorzystać urlop ojcowski w innym terminie – byle nastąpiło to do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Podczas tej przerwy na opiekę nad dzieckiem ojcu przysługuje zasiłek macierzyński (100 proc. podstawy wymiaru).

[ramka][b][link=http://www.rp.pl/artykul/55814,428365_Stanowisko_Glownego_Inspektoratu_Pracy_z_29_stycznia_2010_r__w_sprawie_nowych_przepisow_rodzicielskich__GPP_316_4560_3_1_10_PE_RP_.html]Zobacz Stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 29 stycznia 2010 r. w sprawie nowych przepisów rodzicielskich (GPP-316-4560–3–1/10/PE/RP) [/link] [/b][/ramka]