W ocenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o zakwalifikowaniu danego egzaminu do określonej grupy egzaminów końcowych, na które przysługuje urlop szkoleniowy (art. 103[sup]2[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link]), decyduje przepis rangi ustawowej lub przepis wydany na podstawie ustawy (akt wykonawczy).
Zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe jest egzamin zdawany w celu uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po ukończeniu m.in. zasadniczej szkoły zawodowej, czteroletniego technikum oraz trzyletniego technikum dla absolwentów zasadniczej szkoły zawodowej.
Za egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe należy uznać również egzamin, o którym mowa w § 1 pkt 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181080]rozporządzenia ministra edukacji i nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych (DzU nr 31, poz. 216)[/link]. Umożliwia on ocenę poziomu opanowania wiadomości i umiejętności wykonywania zawodu występującego w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, przewidzianego do kształcenia w zasadniczej szkole zawodowej. Po zdaniu tego egzaminu można uzyskać tytuł zawodowy. Uprawnienie do urlopu szkoleniowego na udział w egzaminie potwierdzającym kwalifikacje może przysługiwać również, gdy inne przepisy określają w ten sposób warunki potwierdzania tych kwalifikacji.
Urlop szkoleniowy nie przysługuje, jeżeli przepisy nie wiążą z ukończeniem danej formy kształcenia obowiązku potwierdzenia uzyskania kwalifikacji zawodowych w formie egzaminu. Dni wolne na naukę nie będą się zatem należały, jeżeli organizator szkolenia czy kursu bez podstawy prawnej zadecyduje, że dana forma kształcenia kończy się „egzaminem”, nazwanym przez niego „potwierdzającym kwalifikacje zawodowe”.