Pielęgniarki mogą wykonywać indywidualną praktykę, indywidualną specjalistyczną praktykę albo praktykę grupową (osoby z kwalifikacjami mogą ją prowadzić w formie spółki cywilnej lub partnerskiej). W tekście zajmujemy się praktykami indywidualnymi.

Pielęgniarka lub położna może uzyskać wpis do rejestru indywidualnych praktyk, jeżeli ma prawo wykonywania zawodu i nie miała przerwy w jego wykonywaniu dłuższej niż pięć lat.

[srodtytul]Do ewidencji...[/srodtytul]

Zanim rozpocznie pracę na swoim, musi się wpisać do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Osoba wykonująca indywidualną praktykę pielęgniarską może robić to na trzy sposoby:

- w gabinecie pielęgniarskim,

- wyłącznie w miejscu wezwania (czyli np. w domu chorego),

- na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z innym podmiotem niż zakład opieki zdrowotnej.

Nie ma natomiast możliwości, by działała w ramach takiej praktyki na rzecz zakładu opieki zdrowotnej, zarówno publicznego, jak i prywatnego.

[srodtytul]... i do izby[/srodtytul]

Każda pielęgniarka i położna, która zamierza zacząć własną działalność, ma obowiązek złożyć we właściwej okręgowej izbie pielęgniarek i położnych wniosek o wpis.

Podaje w nim m.in.: dane dotyczące wyposażenia w aparaturę i sprzęt medyczny, a także pomieszczenia; miejsce praktyki oraz przechowywania dokumentów i sprzętu medycznego (przy wykonywaniu praktyki wyłącznie u chorego numer w ewidencji działalności gospodarczej oraz numer NIP, jeśli taki posiada).

Przedstawia ponadto:

- zaświadczenie o prawie wykonywania zawodu,

- zaświadczenie o zatrudnieniu od obecnego pracodawcy lub świadectwo pracy z ostatniego zakładu pracy,

- zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,

- dowód uiszczenia opłaty za wydanie zezwolenia na wykonywanie praktyki (wynosi ona 50 zł),

- dokument potwierdzający posiadanie specjalizacji w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia (przy praktyce specjalistycznej),

- dokument potwierdzający prawo pielęgniarki, położnej do korzystania z pomieszczenia, w którym ma być wykonywana indywidualna praktyka lub indywidualna specjalistyczna praktyka (dotyczy pielęgniarek, położnych zamierzających wykonywać praktykę w gabinecie pielęgniarki lub położnej),

- opinię sanepidu o spełnieniu warunków umożliwiających udzielanie świadczeń zdrowotnych (zgodnie z rozporządzeniem [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181384]w sprawie wymagań technicznych i sanitarnych dla pomieszczeń, w których można wykonywać praktykę pielęgniarek i położnych, oraz wymagań, jakim powinny odpowiadać urządzenia i sprzęt medyczny umożliwiający udzielanie świadczeń zdrowotnych; DzU z 2006 r. nr 56, poz. 397)[/link] – dotyczy to pielęgniarek i położnych zamierzających wykonywać praktykę w swoim gabinecie,

- dokumenty potwierdzające prawo do korzystania ze środków łączności i pomieszczenia, w którym będą przyjmowane wezwania, będą przechowywane dokumentacja medyczna i sprzęt medyczny (dotyczy pielęgniarek i położnych zamierzających wykonywać praktykę w miejscu wezwania),

- umowę cywilnoprawną (dotyczy tych, które zawarły taką umowę z innym podmiotem niż zakład opieki zdrowotnej, np. z prywatnym przedszkolem).

Zgodnie z ustawą składa też oświadczenie, że spełnia warunki wykonywania działalności gospodarczej dla pielęgniarki i położnej. Jego treść jest zamieszczona w art. 25 ust. 6 ustawy.

Wpis do rejestru praktyk, a także jego zmiana i skreślenie następują w formie uchwały okręgowej rady pielęgniarek i położnych. Można się od niej odwołać do Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Natomiast na uchwałę Naczelnej Rady służy zainteresowanemu skarga do sądu administracyjnego.

[srodtytul]15 metrów to minimum[/srodtytul]

Rozpoczynające pracę na swoim pielęgniarki powinny się dokładnie zapoznać z rozporządzeniem dotyczącym wymagań technicznych i sanitarnych dla pomieszczeń oraz sprzętu. Dobrze przemyśleć trzeba przede wszystkim wybór pomieszczenia na gabinet.

Budynek lub lokal, w którym się on znajduje lub znajdzie, musi być wyposażony w instalacje wodociągową, kanalizacyjną, grzewczą, wentylacyjną i elektryczną, spełniające warunki przewidziane przepisami. Nie może się też znajdować poniżej parteru ani mieć mniej niż 15 mkw.

Ponadto ma być dostępny dla osób niepełnosprawnych. Przy gabinecie wydziela się też poczekalnię dla pacjentów wraz z miejscem do przechowywania okryć wierzchnich. Są również przepisy dotyczące urządzenia i wyposażenia takiego miejsca – generalnie ma być tak urządzone, by łatwo było zachować czystość.

[srodtytul]Stała kontrola[/srodtytul]

Nadzór nad indywidualną praktyką, indywidualną specjalistyczną praktyką oraz nad grupową praktyką pielęgniarek i położnych sprawuje właściwa okręgowa rada pielęgniarek i położnych. Jej przedstawiciele mogą m.in. wizytować pomieszczenia, w których udzielane są świadczenia, obserwować czynności z tym związane, żądać informacji i udostępniania dokumentacji medycznej. Mają też prawo wydawania zaleceń pokontrolnych.

[ramka][b]Kiedy nie uzyska się wpisu[/b]

Pielęgniarka lub położna wykonująca indywidualną praktykę nie może być pozbawiona prawa do wykonywania zawodu, zawieszona w prawie jego wykonywania ani ograniczona w wykonywaniu określonych czynności zawodowych.

Natomiast jeżeli miała ponadpięcioletnią przerwę w wykonywaniu zawodu, to musi się przed uzyskaniem wpisu dodatkowo przeszkolić zgodnie z art. 15 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=468E0B326944753D8ADAA51535F03272?id=324404]ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej[/link]. Program i sposób szkolenia ustala okręgowa rada pielęgniarek i położnych. Samo bowiem prawo do wykonywania zawodu nie wygasa.

Nie ma natomiast znaczenia, gdzie zawód był wykonywany. Jeśli ktoś pracował w innym kraju, to nie znaczy, że miał przerwę. Wystarczy, że taka osoba będzie w stanie przedstawić dokument potwierdzający fakt zatrudnienia w zawodzie.[/ramka]