[b]Firma zatrudnia osobę na pół etatu. Pracownik ten złożył oświadczenie, że chce skorzystać z dwóch dni wolnego przysługującego na opiekę nad dzieckiem zgodnie z art. 188 k.p. Zaznaczył, że jego małżonka w swoim zakładzie pracy nie korzysta z tych zwolnień. Zatrudniony pracuje jeszcze w innym przedsiębiorstwie – także na pół etatu. Czy w świetle art. 188 k.p. przysługują mu dwa dni zwolnienia u każdego z pracodawców?[/b]
[i][b]Odpowiada Paweł Sowisło, adwokat z P. J. Sowisło & Topolewski:[/b][/i]
Prawo do zwolnienia, o którym mowa w przepisie art. 188 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link], przysługuje pracownikowi od dnia podjęcia pracy, niezależnie od tego, w którym miesiącu podwładny rozpoczął pracę, i bez względu na wymiar czasu pracy.
To, że małżonek pracownika sprawuje opiekę nad dzieckiem, nie pozostając w zatrudnieniu lub przebywając na urlopie wychowawczym, nie ogranicza jego prawa do skorzystania ze zwolnienia od pracy na podstawie art. 188 k.p. Jedynie w sytuacji, gdy każde z rodziców lub opiekunów jest zatrudnione, z dni na opiekę na dziecko może skorzystać tylko jedno z nich (art. 189[sup]1[/sup] k.p.).
Kodeks pracy nie reguluje uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem w przypadku świadczenia pracy w więcej niż jednym zakładzie. Mimo to, mając na uwadze art. 189[sup]1[/sup] k.p., jak również samą treść przepisu art. 188 k.p., z którego wyraźnie wynika uprawnienie pracownika do dwóch dni zwolnienia, bez względu na ilość podmiotów go zatrudniających, w przypadku zatrudnienia na pół etatu u dwóch pracodawców pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługiwać będą w ciągu roku kalendarzowego zwolnienia od pracy na dwa dni.