Przykładowo [b]w województwie kujawsko-pomorskim[/b] nowa lista firm, które będą rekrutować chętnych na szkolenia i doradztwo oraz przyznawać dotacje, pojawi się już w tym kwartale. Będzie ją można znaleźć na stronie [link=http://www.wup.torun.pl/pokl]www.wup.torun.pl/pokl[/link].
[b]Podobne konkursy trwają lub są na etapie końcowym w województwach: zachodniopomorskim, lubelskim, podlaskim i dolnośląskim.[/b] Dla wszystkich osób, które myślą o założeniu własnej firmy, ale potrzebują do tego finansowego wsparcia, to dobra wiadomość. Oznacza to, że wkrótce ruszą kolejne projekty.
[srodtytul]Pieniądze na start[/srodtytul]
Na czym polega działanie 6.2 programu „Kapitał ludzki” i w jaki sposób środki w nim przewidziane trafiają do potrzebujących? Na początku warto przypomnieć, że to właśnie wskazane działanie przewiduje przyznawanie dotacji w wysokości do 40 tys. zł (podkreślam słowo „do”, nie zawsze będzie to taka kwota) osobom, które zamierzają rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Pieniędzmi tymi dysponują tzw. instytucje wdrażające (w większości regionów są to wojewódzkie urzędy pracy).
Jednak kandydaci na przedsiębiorców nie mogą się do nich zgłaszać bezpośrednio. Muszą poczekać, aż instytucja taka zorganizuje konkurs i w jego wyniku wyłoni podmioty, na które deleguje obowiązek rekrutacji kandydatów, prowadzenia szkoleń, świadczenia usług doradczych, oceny biznesplanów i wreszcie przyznawania wsparcia finansowego.
Zatem dopiero do tak wybranych firm, stowarzyszeń, fundacji, agencji rozwoju itp. zgłasza się osoba fizyczna.
[srodtytul]Wymogi uczestnictwa[/srodtytul]
Jakie warunki należy spełnić, aby mieć prawo ubiegania się o pieniądze na własny biznes?
Właściwie istnieje tylko jedno kryterium wyraźnie wyłączające z kręgu potencjalnych kandydatów. Jest nim fakt prowadzenia (posiadania) zarejestrowanej działalności w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed dniem zgłoszenia się do projektu.
Innymi słowy, osoba, która w tym czasie miała zarejestrowaną działalność (choćby była to tylko firma istniejąca na papierze), nie ma prawa otrzymać dotacji. Nie trzeba natomiast rejestrować się jako osoba bezrobotna.
Teoretycznie o wsparcie mają prawo wystąpić nawet osoby aktualnie zatrudnione. Warto jednak pamiętać, że z praktyki realizowanych już projektów wynika, iż w sposób preferencyjny traktowane są pewne grupy osób. I tak są to m.in.:
- osoby bezrobotne (w szczególności pozostające bez pracy przez wiele miesięcy),
- kobiety (w szczególności wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy lub na niego powracające po urodzeniu i wychowaniu dziecka),
- osoby po 45. roku życia,
- mieszkańcy obszarów wiejskich i małych miasteczek.
Poza tym liczy się oczywiście pomysł na własny biznes. Im ciekawszy, a przede wszystkim wykazujący opłacalność, tym większa szansa na zakwalifikowanie się do udziału w projekcie.
[srodtytul]Szansa dla niecierpliwych[/srodtytul]
Jeżeli ktoś nie chce czekać na rozstrzygnięcia tegorocznych konkursów, może sprawdzić, czy jakaś instytucja nie prowadzi obecnie naboru. W tym celu trzeba się zgłosić do instytucji wdrażającej (najczęściej do wojewódzkiego urzędu pracy) i tam pytać o takie projekty.
Przykładowo w województwie lubelskim w najbliższym czasie takie rekrutacje mają być prowadzone.
[srodtytul]Rekrutacja w Lubelskiem[/srodtytul]
[b]W czerwcu rekrutację do projektu „Inicjatywa jest kobietą” będzie prowadzić Fundacja Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.[/b] Jest on kierowany do kobiet zameldowanych na terenie województwa lubelskiego, które zamierzają rozpocząć własną działalność gospodarczą. 84 panie zostaną objęte wsparciem doradczo-szkoleniowym.
Następnie 56 z nich otrzyma środki finansowe na rozwój własnej firmy. Obejmie ono pomoc na start i wsparcie pomostowe w postaci finansowej oraz specjalistycznych usług doradczych. Na założenie własnej firmy można uzyskać nawet 40 tys. zł.
W tym samym okresie [b]na chętnych do założenia własnego biznesu będzie czekać Rudzka Agencja Rozwoju Inwestor[/b], która w partnerstwie z Lubelską Szkołą Biznesu realizuje projekt „Masz pomysł – bądź przedsiębiorcą”. Tutaj dotacji ma prawo oczekiwać 48 osób. Zgłaszać się mogą wszystkie osoby, które mieszkają na terenie województwa lubelskiego, w szczególności:
- pozostające bez zatrudnienia przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat,
- kobiety (zwłaszcza wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy oraz powracające po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci),
- osoby do 25. roku życia,
- osoby niepełnosprawne,
- osoby po 45. roku życia,
- osoby zamieszkujące w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich oraz mieszkańcy miast do 25 tys. mieszkańców.
Z kolei [b]Fundacja Puławskie Centrum Przedsiębiorczości organizuje projekt „Biznes na obcasach”[/b]. Zgodnie z założeniami wsparcie szkoleniowo-doradcze oraz przyznanie pomocy finansowej ma objąć 35 kobiet. Ostatnia runda rekrutacyjna dla chętnych odbędzie się od lipca do września 2010 r. (szczegóły na stronie [link=http://www.fpcp.org.pl]www.fpcp.org.pl[/link]). Fundacja zakłada przyznanie dotacji kobietom bezrobotnym (zarejestrowanym w powiatowym urzędzie pracy), jak i nieaktywnym zawodowo oraz zatrudnionym.
Natomiast [b]Powiatowy Urząd Pracy w Chełmie we współpracy z Fundacją Rozwoju Lubelszczyzny prowadzi projekt „Pomysł na biznes”[/b]. Rekrutacja jest prowadzona od marca do kwietnia. Przyjętych zostanie 30 osób, z których 20 otrzyma finansowe wsparcie. Zgodnie z założeniami projektu liczba 30 miejsc zostanie podzielona według następujących kryteriów:
- 21 kobiet,
- trzy osoby pozostające bez pracy przez co najmniej 12 miesięcy,
- jedna osoba do 25. roku życia,
- jedna osoba niepełnosprawna,
- trzy osoby powyżej 45. roku życia,
- trzy osoby zamieszkujące obszary wiejskie i miejsko-wiejskie.
[ramka][b]Najpierw trzeba przejść szkolenie[/b]
Każda osoba, która zgłosi się do projektu, obligatoryjnie musi przejść etap szkolenia i doradztwa związanego z prowadzeniem własnego biznesu.
Dopiero drugi etap przewiduje przyznanie dotacji. Jej wielkość będzie zależała od przedstawionego biznesplanu, przewidzianych w nim wydatków i ich racjonalności oraz oceny tych elementów przez instytucję udzielającą pomocy.
Trzeba się również liczyć z tym, że dotacja, co do zasady, nie jest wypłacana jednorazowo, lecz w miarę rozkręcania firmy i ponoszenia kolejnych wydatków. Ponadto część osób ma prawo oczekiwać tzw. wsparcia pomostowego.
Polega ono na wypłacaniu przez okres sześciu miesięcy (w uzasadnionych przypadkach 12) takiej swoistej pensji (jej wysokość to ok 1 tys. zł). Ma to pomóc w prowadzeniu firmy w pierwszym okresie jej istnienia. [/ramka]