Tak, nauczyciel zatrudniony w przedszkolu publicznym, do którego stosuje się [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=394FD6E3442443A5B2CF8971D37B7B28?id=182007]Kartę nauczyciela[/link] (KN), ma prawo skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia we wskazanym okresie. Art. 73 ust. 1 KN ogranicza bowiem jedynie maksymalny czas jego trwania do roku jednorazowo, a do trzech lat w ciągu całej kariery nauczycielskiej.

Nie określa natomiast, że musi on dokładnie tyle trwać albo że ma obejmować jakieś konkretne miesiące. Nie stosuje też żadnych wyłączeń, np. że nie może być udzielony na okres ferii zimowych czy letnich. Takie wyłączenia nie są też zapisane w innych przepisach.

Aby urlop zdrowotny został udzielony, muszą być spełnione warunki ustawowe. Mianowicie nauczyciel ma:

- być zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony,

- mieć przepracowane co najmniej siedem lat w szkole (wszystkie w pełnym wymiarze – twierdzi MEN w stanowisku z 24 września 2009 r.); cały ten okres ma przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia; wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy wyłącznie pierwszego urlopu zdrowotnego,

- mieć zaświadczenie lekarskie, z którego będzie wynikać potrzeba udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia.