Zgodnie z art. 144 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] na pisemny wniosek pracownika można wobec niego stosować system, w którym pracę świadczy się wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Jest to tzw. weekendowy system czasu pracy.
W nim wolno przedłużyć dobowy czas pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym miesiąca. Ponadto przyjęcie takiego systemu wobec podwładnego możliwe jest, zgodnie z art. 150 § 3 k.p., jedynie na podstawie umowy o pracę.
Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby układając samodzielnie harmonogram czasu pracy, szef wskazał podwładnemu piątki, soboty i niedziele jako dni pracy. Także tym osobom, które nie są objęte systemem weekendowym.
Rozkład czasu pracy sporządza bowiem samodzielnie pracodawca i nie wymaga to konsultacji czy wniosków pracownika. Jeżeli jednak podwładny nie jest objęty systemem weekendowym z art. 144 k.p., nie wolno go zatrudnić przez 12 godzin dziennie, jeżeli nie pracuje w równoważnym systemie dopuszczającym taką możliwość.
Maksymalny dobowy limit dla takiej osoby wynosi osiem godzin.
Ponadto zatrudnianie w niedziele i święta będzie możliwe jedynie wtedy, gdy rodzaj pracy wykonywanej przez podwładnego mieści się w katalogu przewidzianym w art. 151[sup]10[/sup] k.p. Przepis ten wymienia, w jakich sytuacjach dozwolone są zajęcia w te dni.
System weekendowy z art. 144 k.p. to samodzielna podstawa umożliwiająca pracę w niedziele. Jeżeli pracownik nie jest nim objęty, charakter jego pracy musi być zgodny z innym przypadkiem wymienionym w art. 151[sup]10[/sup] k.p.
Ostatni warunek samodzielnego wprowadzenia przez szefa pracy w weekendy polega na tym, aby co najmniej raz na cztery tygodnie zapewnić podwładnemu niedzielę wolną od zajęć.
Tak stanowi art. 151[sup]12[/sup] k.p. Pracodawca musi więc wskazać wolne od pracy niedziele w odstępach i co najmniej raz na cztery tygodnie. Natomiast w systemie weekendowym z art. 144 k.p. nie trzeba tego robić.
[i]Autor jest właścicielem kancelarii prawa pracy[/i]