[b]W ramach wykonywania jednej z ustaw minister wydaje zezwolenia, które są decyzjami administracyjnymi. Jeden egzemplarz zezwolenia jest podpisywany i wydawany wnioskodawcy, a drugi podpisany i z parafami zostaje w aktach. Podmiot, który otrzymał zezwolenie zwrócił się o wydanie jego duplikatu. Gdzie szukać podstawy prawnej, dającej możliwość sporządzenia urzędowo poświadczonej kopii zezwolenia?[/b]
Odpowiedzi na pytanie czytelnika należy szukać w Dziale II - Postępowanie, Rozdział 3 - Udostępnianie akt [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BDA0FFF67814F4C758FB3EF5FBE49E2E?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link].
Z przepisów tych wynika, że strona postępowania administracyjnego może żądać uwierzytelnienia sporządzonych przez siebie odpisów z akt sprawy lub [b]wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów, o ile jest to uzasadnione ważnym interesem strony [/b](art. 73 § 2 k.p.a.).
Przepis ten jest konsekwencją kilku zasad ogólnych postępowania administracyjnego, przede wszystkim zasady czynnego udziału strony w postępowaniu (art. 10 k.p.a.) oraz zasady dochodzenia prawdy obiektywnej (art. 7 k.p.a.).
Udostępnianie akt sprawy obejmuje prawo strony do:
- przeglądania akt,
- sporządzania z nich notatek i własnoręcznych odpisów lub
- wydawania stronie z akt sprawy duplikatów.
Strona ma prawo dostępu do akt osobiście lub przez pełnomocnika. Ale pod jednym warunkiem - musi, na żądanie organu administracji, wykazać ważny interes prawny.
[srodtytul]Instrukcja postępowania z dokumentem[/srodtytul]
Odpisów dokonuje upoważniony przez organ pracownik administracyjny, zgodnie z instrukcją kancelaryjną.
Instrukcja kancelaryjna to zbiór zasad i przepisów ustalających sposób postępowania z dokumentem, który wpływa do urzędu lub jest w nim tworzony. Ma formę zarządzenia wydawanego przez dyrektora, kierownika lub ministra.
Wymóg tworzenia instrukcji wynika m.in. z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1E6792200C8EEE61EFAC1F40C3788A1A?id=182006]ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach[/link] (art. 6).
Instrukcja kancelaryjna w organach i jednostkach organizacyjnych, w których powstają materiały archiwalne wchodzące do państwowego zasobu archiwalnego, musi być zatwierdzona przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
Warto wiedzieć, że np. dla organów gmin i związków międzygminnych oraz dla zespolonej administracji rządowej w województwie, zostały wydane rozporządzenia w sprawie instrukcji kancelaryjnej ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80107]w sprawie instrukcji kancelaryjnej dla organów gmin i związków międzygminnych[/link] i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=803D672411B7B7584F809C3BE57FF84E?id=77620]instrukcji kancelaryjnej dla zespolonej administracji rządowej w województwie[/link]). Określają one szczegółowe zasady postępowania z dokumentacją: rejestrowanie, opieczętowywanie i podpisywanie, zasady wnioskowania o wydanie odpisu decyzji administracyjnych, zasady dokonywania opłat skarbowych, wzory nagłówków pism.
[srodtytul]Kiedy stosujemy kodeks[/srodtytul]
Ustawa, o której wspomina czytelnik, nie musi koniecznie zawierać przepisu umożliwiającego wydania duplikatu decyzji administracyjnej (zezwolenia). W ustawach szczególnych, które określają m.in., strukturę poszczególnych urzędów i kompetencje organów administracji publicznej (np. do wydawania zezwoleń), ustawodawca zawiera najczęściej zapis o treści np.: [i]do postępowania przed prezesem urzędu (ministrem) ... stosuje się, z zastrzeżeniem ..... przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. [/i]
Jeżeli ustawa nie zawiera takiego zapisu, to zawsze należy pamiętać, że [b]kodeks postępowania administracyjnego normuje postępowanie przed organami administracji publicznej, w należących do właściwości tych organów sprawach indywidualnych rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych.[/b]
Jeżeli więc ustawa nie określa szczególnej procedury postępowania w określonej sytuacji, to organ powinien zastosować zasady kodeksowe. Należy się przy tym upewnić, czy sam kodeks nie wyklucza jego stosowania (właściwość rzeczowa).
[b]Czytaj więcej w serwisach[/b]
- [link=http://www.rp.pl/temat/312159.html] rp.pl » Prawo dla Ciebie » W urzędzie » Postępowanie administracyjne » Decyzje [/link]
- [link=http://www.rp.pl/temat/63222.html] rp.pl » Dobra Firma » Zakładanie firmy » Zezwolenia, licencje, koncesje i certyfikaty [/link]
- [link=http://www.rp.pl/temat/55685.html] rp.pl » Samorząd » Ustrój i kompetencje » Uchwały, decyzje, zezwolenia [/link]