W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami czytelników dotyczącymi nowych przywilejów rodzicielskich zwróciliśmy się do Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z prośbą o wyjaśnienia - [b]zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/426508.html]stanowisko Departamentu Prawa Pracy MPiPS[/link][/b]

[srodtytul]Urodzenia bez znaczenia[/srodtytul]

Najważniejsze z nich dotyczą wymiaru urlopu ojcowskiego. Resort potwierdza, że tydzień tego wolnego nie jest powiązany z liczbą urodzonych na raz dzieci, choć takie interpretacje pojawiły się wśród prawników.

Zatem zdaniem ministerstwa zarówno ojciec jedynaka, jak i bliźniaczek mogą tyle samo czasu spędzić ze swoimi maleństwami. W roku 2010 i w 2011 jest to tydzień. Od 2012 r. będą dwa tygodnie.

Departament Prawa Pracy MPiPS uważa, że nie ma żadnych podstaw, aby art. 182[sup]3[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link] traktować podobnie jak przepisy odnoszące się do wymiaru urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego). Tam liczba tygodni zmienia się w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

[srodtytul]Kalendarzowe liczenie[/srodtytul]

Nie ma natomiast żadnych różnic w traktowaniu tych urlopów. Przesądza o tym art. 183[sup]1[/sup] § 1 k.p., który stanowi, że [b]tydzień urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach macierzyńskiego czy urlopu ojcowskiego odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym[/b].

Jeśli zatem ojciec zamierza wziąć wolne na niemowlaka od 8 lutego, to do tygodniowego wymiaru wliczy się mu zarówno dni pracy, jak i soboty, niedziele oraz święta, gdyby takie w tym czasie wystąpiły. Będzie więc mógł spędzić z dzieckiem siedem dni kalendarzowych. I u tego pracownika urlop ojcowski skończy się 14 lutego, a 15 lutego powinien pojawić się w firmie.

[srodtytul]Zanim skończy rok[/srodtytul]

Nie ma zatem mowy o tym, aby udzielić urlopu ojcowskiego w dniach, choć resort dopuszcza wyjątek, gdyby wcześniej ojciec tracił uprawnienie do takiego wolnego.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pracownikowi urodziło się dziecko 5 stycznia 2009 r. Zgodnie z przepisami pracodawca powinien udzielić mu urlopu ojcowskiego od 1 do 4 stycznia 2010 r., czyli do ukończenia przez dziecko roku (art. 182[sup]3 [/sup]§ 1 k.p.). Po tej dacie bowiem pracownik traci uprawnienie do tego urlopu.[/ramka]

Ministerstwo podkreśla, że ojciec skorzysta z urlopu, ale nie dłużej niż do ukończenia przez pociechę 12 miesiąca życia. Zatem szef pracownika z przykładu powinien udzielić go jedynie na cztery dni kalendarzowe – od 1 do 4 stycznia 2010 r.

[srodtytul]Dodatkowy macierzyński dla taty[/srodtytul]

Inna wątpliwość zgłaszana przez czytelników dotyczyła tego, że niektórzy pracodawcy i instytucje opatrznie rozumieją sformułowanie „bezpośrednio”, użyte w art. 182[sup]1[/sup] § 1 k.p.

Odnosi się ono do wykorzystania dodatkowego urlopu macierzyńskiego przypadającego tuż po podstawowym urlopie macierzyńskim.

Niektórzy pracodawcy uważają, że z tego uprawnienia ojciec dziecka może skorzystać wyłącznie wtedy, gdy wcześniej korzystał już z oddanych mu przez matkę tygodni urlopu macierzyńskiego.

Z kolei jeśli matka była na podstawowym macierzyńskim, to tylko ona może mieć dodatkowy urlop macierzyński.

[srodtytul]Mylne wykładnie sprostowane[/srodtytul]

Ministerstwo ucina te mylne interpretacje, przytaczając art. 182[sup]2[/sup] k.p. Zgodnie z nim rodzice mogą dzielić się swoimi uprawnieniami do opieki nad nowo narodzonymi dziećmi.

[b]Jeśli matka wykorzysta minimum 14 tygodni urlopu macierzyńskiego po rozwiązaniu[/b] (okres wystarczający do powrotu organizmu kobiety do stanu sprzed ciąży i porodu), [b]może przekazać pozostałe tygodnie ojcu dziecka.

Wtedy to on, jeśli zechce, ma prawo wziąć także dodatkowe tygodnie urlopu macierzyńskiego przysługujące od początku tego roku. I w zależności od liczby urodzonych dzieci będą to dwa lub trzy tygodnie[/b].

Druga sytuacja, kiedy tata spędzi z maluchem dodatkowe dni macierzyńskiego, będzie miała miejsce wtedy, gdy rodzicielka w całości wykorzysta podstawowy urlop macierzyński. Wówczas ona wraca do pracy, a ojciec może wziąć dodatkowe dwa tygodnie macierzyńskiego.

[b] Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/426508.html]stanowisko Departamentu Prawa Pracy MPiPS[/link][/b]