Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje rozporządzenie, które określi zasady rekompensowania kosztów związanych z nieobecnością pracownika. Szacuje się, że w tym roku na ćwiczenia w ramach Narodowych Sił Rezerwowych powołanych zostanie ok. 10 tys. pracowników. Rok później ma ich być ok. 20 tys.

Od tego roku po raz pierwszy do armii trafią żołnierze rezerwy, którzy w czasie pokoju zgłosili się ochotniczo do wykonywania obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Żołnierze ci podpisują kontrakt na pełnienie tej służby. Będą powoływani na ćwiczenia po nadaniu im przydziału kryzysowego. Oznacza to, że na ten czas nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków w ramach umów o pracę. Firmy, by zrekompensować koszty zwolnień żołnierzy, będą mogły się starać o zwrot kosztów związanych z utratą pracownika.

Pracodawca będzie mógł uzyskać zwrot środków na zatrudnienie nowego pracownika, który ma zastąpić żołnierza rezerwy w czasie odbywania przez niego ćwiczeń wojskowych lub okresowej służby wojskowej. Rekompensowane ma być także powierzenie zastępstwa innemu pracownikowi firmy, koszty wypłaty odprawy pracownikowi, który został powołany po raz pierwszy do odbycia ćwiczeń, a także wypłacenie mu wynagrodzenia za czas nieobecności w zakładzie. Te wszystkie koszty muszą wynikać z ewidencji finansowo-księgowej prowadzonej przez firmę. Wydatki na zatrudnienie pracownika na zastępstwo lub na powierzenie pracy innemu podwładnemu pokrywane przez wojsko mają objąć m.in. przeszkolenie zastępców, szkolenia BHP, opłaty za badania medyczne, ubezpieczenia oraz koszty rekrutacji.

[b]Wysokość świadczeń będzie limitowana. Zwrot kosztów związanych z nieobecnością pracownika powołanego na ćwiczenia nie będzie mógł przekroczyć 2,5- krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia[/b] w sektorze przedsiębiorstw, obowiązującego w miesiącu poprzedzającym powołanie do odbycia ćwiczeń lub służby.

Wypłata świadczeń dla pracodawców ma się odbywać w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy firmy po złożeniu specjalnego wniosku. Tylko w szczególnych przypadkach wypłata może nastąpić w formie przekazu pieniężnego.