Wydawanie dokumentów i obowiązki związane z prowadzeniem takiej działalności reguluje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=232414]ustawa o transporcie drogowym[/link].
Do końca listopada poprzedniego roku gminy określają liczbę nowych licencji, które będą wydane w następnym roku kalendarzowym. Często zdarza się, że w poszczególnych miejscowościach nawet przez kilka lat liczba pozwoleń się nie zmienia.
[srodtytul]Niezbędne przeszkolenie[/srodtytul]
Licencję może dostać tylko zainteresowany przeszkolony w zakresie transportu drogowego taksówką. Nauka trwa 28 godzin i kończy się egzaminem przed komisją powołaną przez starostę.
Licencje przysługują też osobom, które mają już co najmniej pięcioletnią praktykę taksówkarską i nie przerwały jej na dłużej niż sześć kolejnych miesięcy z przyczyn od nich zależnych.
Samo szkolenie, nie tak trudne jak do licencji transportowych, obejmuje wiedzę praktyczną na temat: przepisów transportowych, o ruchu drogowym, prawa przewozowego, taksometrów, podatków dla taksówek, przepisów lokalnych, cen i oznakowania taksówek, topografii terenu, wybranych zagadnień z bezpieczeństwa i higieny pracy, kodeksu pracy oraz postępowania w razie kontroli.
Na jedno auto można dostać tylko jedną licencję.
[srodtytul]Dobra reputacja[/srodtytul]
Ubiegający się o licencję taksówkarz musi spełniać wymogi dobrej reputacji, czyli nie może:
- być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne: karne skarbowe, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, ochronie środowiska lub warunkom pracy i płacy albo innym przepisom dotyczącym wykonywania zawodu,
- być wydane w stosunku do niego prawomocne orzeczenie zakazujące wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.
Chętny musi mieć tytuł prawny do pojazdu bądź pojazdów, którymi będzie wykonywał działalność (auta są wpisane do licencji).
[srodtytul]Dokąd się zgłosić[/srodtytul]
Licencję taksówkową wydaje wójt, burmistrz bądź prezydent miasta. Jeżeli taksówkarz ma licencję na konkretną gminę, to w jej granicach może wykonywać przewozy bez przeszkód, przyjmując zlecenia np. na telefon czy czekając na postojach.
Natomiast w innym terenie musi się liczyć z ograniczeniami. Taksówkarz może zawozić pasażerów do innego miasta lub w drodze powrotnej ich zabierać. Ma także prawo wozić ludzi poza swoim obszarem, gdy otrzyma takie zlecenie.
Jednak nie wolno prowadzącemu takie auto oczekiwać na postoju taksówek na klientów poza terenem, na którym obowiązuje licencja.