[b]Zezwala jej na to art. 182[sup]1[/sup] § 4 k.p.[/b]

Ale nie będzie to więcej niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. Wtedy dodatkowego urlopu macierzyńskiego szef udzieli na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy. Przez okres urlopu macierzyńskiego łączonego z pracą przysługuje jej zarówno zasiłek macierzyński, jak i wynagrodzenie za pracę, odpowiednio do wysokości etatu.

Także zasiłek proporcjonalnie pomniejsza się do wymiaru czasu pracy zgodnie z art. 29 ust. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy o świadczeniach[/link].

Jeśli pracownica zdecyduje się na to, aby jednocześnie pracować i opiekować się potomkiem, też musi złożyć w tej sprawie pismo do pracodawcy. I to w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem pracy. We wniosku wskazuje wymiar czasu pracy i okres, przez który zamierza korzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i jednocześnie wykonywać obowiązki służbowe, choć w ograniczonym zakresie.

I tu – podobnie jak przy piśmie o dodatkowy urlop macierzyński – szef musi uwzględnić propozycję pracownicy (art. 182 [sup]1[/sup] § 5 k.p.).

W czasie łączenia pracy z opieką nad dzieckiem taka osoba korzysta ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę przez szefa tak jak przy urlopie macierzyńskim lub dodatkowym urlopie macierzyńskim. Praca na niepełnym etacie nie pozbawia zatem matki lub ojca ochrony przed wypowiedzeniem angażu.

Pracownicy powracającej do firmy po podstawowym urlopie macierzyńskim pracodawca musi zagwarantować to samo lub równorzędne stanowisko, jakie zajmowała przed porodem. Gdyby nie było to możliwe, zapewnia inną posadę odpowiadającą jej kwalifikacjom zawodowym. W każdym jednak wypadku za wynagrodzeniem, jakie otrzymywałaby, gdyby nie korzystała z urlopu.

[ramka][b]Jakie to regulacje[/b]

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294736]ustawa z 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 237, poz. 1654)[/link],

- [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link],

- ustawa z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy (oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw). [/ramka]