Zmiany wynikają z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=251485]rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (DzU z 2007 r. nr 251, poz. 1885 ze zm.)[/link]
Wprowadziło ono nowe kody PKD 2007.
Na razie wciąż obowiązują również stare numery – PKD 2004, ale od 1 stycznia 2010 r. ma już być stosowana tylko nowa klasyfikacja.
W tym celu służby statystyczne wykorzystały m.in. ankietę aktualizacyjną, którą wysyłały do firm. Wielu przedsiębiorców wypełniło je lub uzyskało nowe kody przy okazji zmian zgłaszanych w gminnej ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym. – Część podmiotów wpisanych w rejestrze REGON, dla których istniała możliwość automatycznego przeklasyfikowania, nie była objęta ankietą aktualizacyjną – wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny.
Natomiast rodzaje działalności podmiotów wpisanych do rejestru REGON, które nie odpowiedziały na ankietę do 30 września 2009 r., zostały przeklasyfikowane z urzędu przez służby statystyki publicznej.
Teraz każdy podmiot wpisany do rejestru REGON może sprawdzić w wyszukiwarce tego rejestru zamieszczonej na stronie internetowej GUS, czy kod PKD 2007 przypisany w rejestrze REGON do przeważającego rodzaju działalności jest właściwy ([link=http://www.stat.gov.pl/Klasyfikacje]www.stat.gov.pl/Klasyfikacje[/link]).
Jeżeli informacje podane w wyszukiwarce są poprawne, to firma może się zwrócić do odpowiedniego urzędu statystycznego z prośbą o wydanie zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON z aktualna datą, które będzie zawierało m.in. informację o przeważającym rodzaju działalności według PKD 2007.
[srodtytul]Zanim otrzymasz REGON[/srodtytul]
Ustalenie kodów działalności gospodarczej to jeden z pierwszych obowiązków przyszłego przedsiębiorcy. Zanim uzyska swój REGON, musi podać, jaką działalność będzie prowadził.
Wprawdzie w grudniu ubiegłego roku został zniesiony wymóg posługiwania się przez firmy w kontaktach urzędowych i obrocie gospodarczym zaświadczeniem o numerze REGON, ale nie zwalnia to przedsiębiorcy od uzyskania takiego numeru.
Jest on potrzebny nie tylko dla celów statystycznych. Przykładowo informacja o przeważającym rodzaju działalności według PKD wykorzystywana jest do ustalanie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.
[srodtytul]Zapytaj urzędnika[/srodtytul]
Czasem odnalezienie właściwego kodu może przysporzyć trudności. Zdarza się bowiem, że podobnie brzmiące rodzaje działalności znajdują się w różnych miejscach klasyfikacji (jest ona podzielona na sekcje, działy, grupy, klasy i podklasy).
Zanim przedsiębiorca wybierze odpowiedni kod dla swojej działalności, powinien się nie tylko zapoznać z nowymi i starymi kodami, lecz także z wyjaśnieniami zawartymi w załączniku do rozporządzenia w sprawie PKD. Mogą się przydać także przygotowane przez GUS internetowe wyszukiwarki kodów oraz klucze powiązań.
Natomiast w razie wątpliwości można spytać o radę urzędnika w gminie, który powinien być przeszkolony w tym zakresie. Wątpliwości można też wyjaśnić w urzędzie statystycznym.
[srodtytul]Ile kodów w jednej firmie[/srodtytul]
Niektórzy są zdania, że wpisując rodzaj działalności, warto wybrać jak najszerszy zakres. Nie trzeba bowiem wykonywać wszystkiego, co się zgłosi. Natomiast jeśli w przyszłości firma poszerzy swoje usługi, nie będzie musiała ponosić kosztów aktualizacji wpisów (Krajowy Rejestr Sądowy pobiera przy zmianach opłaty) ani tracić czasu na wizyty w urzędzie.
Warto jednak pamiętać, że wymienienie niektórych rodzajów działalności uniemożliwi rozliczanie się ryczałtem albo z pomocą karty podatkowej. Ponadto obecnie wpis i zmiana wpisu w gminnej ewidencji działalności gospodarczej są bezpłatne.
Dlatego eksperci zalecają raczej, by nie wpisywać wszystkiego, jak leci, ale wybierać te rodzaje działalności, które firma wykonuje lub są duże szanse, że będzie wykonywać.
Ważne, by dokonując wpisu (bądź zmiany wpisu do EDG), jako pierwszy podać kod działalności przeważającej.
Trzeba podać pełny kod składający się z czterech cyfr i litery.
[ramka][b]Przykład 1[/b]
Pani Iwona Jeżyk zakłada zakład fryzjerski. Wybiera kod 96.02.Z (z PKD 2007) – fryzjerstwo i inne zabiegi kosmetyczne.
Obejmuje on mycie, obcinanie, układanie, czesanie, suszenie, farbowanie, prostowanie włosów, wykonywanie trwałej oraz podobne czynności (świadczone zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet), jak również golenie i przycinanie brody. Zastanawia się nad otworzeniem w przyległym pomieszczeniu niewielkiego gabinetu kosmetycznego.
Może wykonywać te prace, nie dodając nowego kodu. Zgodnie bowiem z PKD 2007 ten sam numer PKD obejmuje też masaż twarzy, manicure i pedicure oraz wykonywanie makijażu i zabiegów kosmetycznych gdzie indziej nieklasyfikowanych.
Ale ta sama pani Iwona Jeżyk poza fryzjerstwem zamierza za parę miesięcy zająć się robieniem peruk. Warto więc, aby wystąpiła od razu o kod 32.99.Z – zawierający m.in. produkcję peruk, a także sztucznych bród czy rzęs.
Jeżeli zaś chciałaby prowadzić dodatkowo sklep kosmetyczny, to powinna wystąpić też o kod 47.75.Z – sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach. [/ramka]
[srodtytul]Przy aktualizowaniu wpisu[/srodtytul]
Wielu z nich wypełniło już ankiety aktualizacyjne i uzupełniło wymogi dotyczące nowych kodów w rejestrze REGON. Ci, którzy tego nie zrobili, dokonują najczęściej zmian w gminnej ewidencji przy okazji aktualizowania wpisów.
[ramka][b]Przykład 2[/b]
Pan Jerzy Mączka z Piotrkowa Trybunalskiego przeniósł od 10 grudnia swoja piekarnię do nowego obiektu. Zgłosił się w związku z tym do ewidencji działalności gospodarczej w swoim mieście. Do tej pory jego kody (według PKD 2004) były określone następująco:
- 15.81.A – produkcja pieczywa jako kod przeważający oraz
- 15.81.B – produkcja wyrobów ciastkarskich świeżych.
Urzędnik zwrócił mu uwagę, że obowiązuje już nowa klasyfikacja PKD 2007, i poprosił, by podał aktualne kody.
Okazało się, że teraz jest tylko jeden: 10.71.Z, skupiający w jednej podklasie produkcję pieczywa oraz świeżych wyrobów ciastkarskich. [/ramka]
[ramka][b]Przykład 3[/b]
Ksawery Wygodny prowadzi działalność gospodarczą – usługi taksówkowe (własną taksówką). Ponieważ zmienił adres zamieszkania, musi zaktualizować swoje dane w gminnej ewidencji. Przy okazji wizyty w gminie uzupełnić kody PKD.
Jego dotychczasowy kod 60.22.Z jeszcze do końca grudnia nie stracił aktualności, ale poproszono go, by podał też nowy kod, składając formularz EDG 1. Zgodnie z PKD 2007 został mu nadany kod 49.32.Z, opisany tak jak dotychczasowy, czyli działalność taksówek osobowych.[/ramka]
[ramka][b]Przykład 4[/b]
Pani Anna Marchwińska prowadzi sklep owocowo-warzywny. Ma trzy kody PKD 2004:
- 52.21.Z – sprzedaż detaliczna owoców i warzyw (ten kod dotyczy wyłącznie sprzedaży detalicznej konserwowanych owoców i warzyw),
- 52.27.B – sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych pozostała, w wyspecjalizowanych sklepach, gdzie indziej nieklasyfikowana,
- 52.27.A – sprzedaż detaliczna wyrobów mleczarskich i jaj w wyspecjalizowanych sklepach (pani Marchwińska sprzedaje także jaja).
Właścicielka sklepu warzywnego zamierza teraz otworzyć drugą placówkę – sklep rybny.
Dochodzi jej kod 47.23.Z – sprzedaż detaliczna ryb, skorupiaków i mięczaków prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
Poza tym dostanie także nowe kody (ale tylko dwa) dla dotychczasowej działalności:
- 47.21.Z – sprzedaż detaliczna owoców i warzyw prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (obejmie on też konserwowane owoce i warzywa),
- 47.29.Z – sprzedaż detaliczna pozostałej żywności prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (obejmuje jaja).[/ramka]
[srodtytul]REGON zostanie ten sam[/srodtytul]
Mimo że przedsiębiorcy dostaną nowe kody PKD, nie muszą się obawiać, że wiąże się to ze zmianą samego numeru REGON, a tym samym koniecznością wymiany różnych druków i pieczątek.
Zachowają bowiem dotychczasowy REGON. Przypominamy ponadto, że obecnie nie ma obowiązku podawania tego numeru w pieczęciach firmowych oraz na drukach urzędowych, co nie znaczy, że nie może się tam znajdować.
Ireneusz Budzyński dyrektor Departamentu Metodologii, Standardów i Rejestrów GUS
Za niedopełnienie przez podmiot obowiązku przeklasyfikowania w rejestrze REGON nie ma żadnych sankcji ze strony urzędów statystycznych. Statystyka w ogóle nie stosuje sankcji w kontaktach z respondentami, staramy się kształtować nasze stosunki w sposób partnerski.
Natomiast z powodu niedopełnienia obowiązku przeklasyfikowania rodzajów działalności w rejestrze REGON podmioty mogą mieć trudności w kontaktach z innymi organami administracji publicznej, instytucjami finansowymi oraz innymi podmiotami, które od 1 stycznia 2010 również powinny zastosować PKD 2007 w swoich regulacjach.
[ramka][b]Po co te komplikacje[/b]
Zmiany klasyfikacji z PKD 2004 na PKD 2007 wynikają z dostosowywania się statystyki europejskiej (w tym polskiej) do standardów statystycznych obowiązujących w Unii Europejskiej. Są także spójne z klasyfikacją stosowaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Najnowsze zmiany wymusza także szybki rozwój nowych dziedzin, szczególnie tych związanych z usługami i technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi. Jak wyjaśnia Główny Urząd Statystyczny, PKD 2007 wykorzystano też do poprawy jakości klasyfikacji krajowej.
Polska Klasyfikacja Działalności jest spójna i porównywalna z unijną klasyfikacją NACE (skrót od Nomenclature des Activités économiques dans les Communautés Européennes). Natomiast nie jest dokładnie taka sama. Zostały w niej dodatkowo wyodrębnione rodzaje działalności charakterystyczne dla polskiej gospodarki. [/ramka]
[ramka][b]Nowa koncesja[/b]
- Wypełniliśmy i odesłaliśmy już ankietę aktualizacyjną. Teraz staramy się o rozszerzenie koncesji w MSWiA. Czy jest to powodem do zmiany kodu PKD?
Po otrzymaniu koncesji (lub promesy) trzeba zgłosić rozszerzenie działalności w organie rejestrowym (sądzie lub urzędzie gminy w zależności od formy prawnej podmiotu).
Zgłaszając rozszerzenie, należy podać wszystkie rodzaje działalności, w tym nową wg kodu PKD 2007, o ile państwo wcześniej takiej działalności nie przewidywali i nie mają jej zgłoszonej.[/ramka]
[ramka][b]Zmiana po przerwie[/b]
Od roku nie prowadzimy działalności gospodarczej. Wcześniej mieliśmy kod PKD 80.42.B – kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia gdzie indziej niesklasyfikowane. Zamierzamy na nowo rozpocząć działalność edukacyjną od 2010 r. Jaki kod powinniśmy podać zgodnie z PKD 2007?
W państwa przypadku zmiany są duże, ponieważ kod 80.42.B – kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane – został podzielony aż na pięć podklas, będziecie więc państwo musieli zdecydować i ustalić, które spośród nich wybrać. Są to kody:
- 85.32.A technika
- 85.32.B zasadnicze szkoły zawodowe
- 85.51.Z pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych
- 85.52.Z pozaszkolne formy edukacji artystycznej
- 85.59.B pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.[/ramka]