Osoba na etacie, która wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, w ciągu roku kalendarzowego ma prawo skorzystać z dwóch dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Wymiar tego zwolnienia jest stały. A to oznacza, że pracodawca nie może w żaden sposób nim manipulować i uzależniać jego przyznania od stażu pracy podwładnego w jego firmie albo od liczby wychowywanych przez niego dzieci.

[srodtytul]Bez uzasadnienia[/srodtytul]

Te dwa dni wolne od pracy przysługują pracownikowi zarówno wtedy, gdy wychowuje on dziecko biologiczne, jak i adoptowane, a także te przyjęte w ramach rodziny zastępczej.

Pracodawca ponadto nie ma prawa domagać się od zatrudnionego, aby uzasadnił, dlaczego chce skorzystać z dni na opiekę. I gdy dostanie wniosek od podwładnego o udzielenie tego szczególnego wolnego, nie może odmówić.

Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, to tylko jedno z nich korzysta z prawa do dni wolnych. Czy pracownik ma prawo do wspomnianego zwolnienia, jeśli drugi rodzic nie pracuje i może się opiekować dzieckiem? Eksperci uważają, że tak. Tym bardziej że przepisy nie zabraniają stosować takiej praktyki.

[srodtytul]W razie choroby potomka[/srodtytul]

Pracownik może też skorzystać ze zwolnienia lekarskiego w sytuacji, gdy jego dziecko zachoruje i konieczne jest zapewnienie mu opieki. Taka jego nieobecność w pracy jest usprawiedliwiona. Ponadto przez określoną liczbę dni w roku kalendarzowym pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego.

Takie świadczenie przysługuje pracownikowi z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek otrzyma ten z rodziców dziecka, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres. Pracownik ma do niego prawo od pierwszego dnia ubezpieczenia – bez tzw. okresu wyczekiwania na zasiłek.

[srodtytul]Zasiłek na zdrową córkę lub syna[/srodtytul]

Wspomniane świadczenie pracownik ma otrzymać także z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem, do ukończenia przez nie ośmiu lat. Jest to jednak możliwe w ściśle określonych sytuacjach, a mianowicie w razie:

- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza (uważa się, że zamknięcie wymienionych placówek jest nieprzewidziane, gdy ubezpieczony został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż siedem dni przed dniem ich zamknięcia),

- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli uniemożliwia mu to sprawowanie opieki,

- pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

[srodtytul]Na zmiany[/srodtytul]

Jakie są jednak zasady przyznawania tego świadczenia, gdy rodzice dziecka w wieku do lat ośmiu pracują na zmiany?

Jeśli oboje lub jedno pracuje w takim systemie, zasiłek przysługuje za okres sprawowania opieki, w którym rodzice pracują na różnych zmianach, a chore dziecko pozostawałoby bez opieki w wyniku częściowego pokrywania się godzin pracy.

Z kolei w sytuacji, gdy oboje zatrudnieni są na różnych zmianach, każdego z nich uważa się za osobę stale opiekującą się dzieckiem. W razie choroby, porodu lub pobytu jednego z nich w zamkniętym zakładzie opieki zdrowotnej drugiemu przysługuje zasiłek opiekuńczy.