Taka osłona przed zwolnieniem wynika bezpośrednio z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E29A25B21E73B7BDBC054A835A64AE1D?id=76037]kodeksu pracy[/link]. Zgodnie bowiem z jego art. 41 pracodawca nie może wypowiedzieć angażu pracownikowi w czasie urlopu, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności podwładnego w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
[srodtytul]I wakacje...[/srodtytul]
Ochrona przysługuje zatem m.in. w czasie trwania urlopu. Nie chodzi tu tylko o czas wypoczynku – choć jest to z pewnością pierwsze skojarzenie każdego, kto wspomniany przepis czyta. Dotyczy on jednak każdego innego urlopu, czyli np. bezpłatnego przysługującego na podstawie art. 174 k.p. albo bezpłatnego udzielanego zgodnie z art. 174[sup]1[/sup] k.p.
Są to także urlopy macierzyńskie i na warunkach urlopu macierzyńskiego, ale i te brane w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, czyli wychowawcze. Na tym jeszcze nie koniec.
Urlopami dającymi parasol ochronny są również te szkoleniowe czy okolicznościowe. Do tych drugich zalicza się np. wolne przysługujące z powodu ślubu własnego lub dziecka czy śmierci osoby bliskiej.
[srodtytul]... i grypa[/srodtytul]
Wypowiedzieć umowy o pracę co do zasady nie wolno podwładnemu także w czasie, gdy jest on nieobecny w zakładzie z innych przyczyn. Przy czym powody te muszą być usprawiedliwione. Do takich zalicza się np. tymczasowe aresztowanie, odbywanie kary pozbawienia wolności czy wreszcie niezdolność do pracy z powodu choroby. Najczęściej spotkamy się z tym ostatnim powodem. Dlatego uwaga. [b]Sąd Najwyższy w wyroku z 3 grudnia 2008 r. (I PK 92/08)[/b] wyjaśnił, że [b]pracodawca, który wypowie umowę o pracę choremu pracownikowi, nawet jeśli się z tego wycofa, zapłaci odszkodowanie.[/b] Nie musi tego robić, jeśli pracownik wyrazi zgodę na wycofanie wypowiedzenia.
Tu jeszcze jedna istotna kwestia. Jak pokazuje praktyka, pracownicy, którzy przewidują zwolnienie z pracy, chcąc uniknąć otrzymania wypowiedzenia, idą na zwolnienie lekarskie. Jeśli jednak podwładny dostanie takie oświadczenie woli pracodawcy w dniu, w którym świadczył pracę, a dopiero potem uda się do lekarza i otrzyma zwolnienie zaczynające się tego dnia, nie zyska ochrony. Potwierdził to [b]SN w wyroku z 14 października 1997 r., (I PKN 322/97)[/b].[/ramka]