Aptekę co do zasady ma prawo założyć każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą. Może to być osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego. Pod warunkiem jednak, że nie prowadzi hurtowni farmaceutycznej albo nie złożyła wniosku o wydanie zezwolenia na jej prowadzenie. Zakazane jest bowiem łączenie obydwu działalności. [b]Apteki nie poprowadzi także ten, komu w ciągu ostatnich trzech lat odebrane zostało zezwolenie na jej prowadzenie.[/b] Na tym nie koniec z formalnościami niezbędnymi do prowadzenia działalności w tym zakresie. Lista wymogów jest całkiem długa. Jakie warunki trzeba zatem spełniać? Zobaczmy, co o tym mówi prawo farmaceutyczne.
[srodtytul]Początek to lokum[/srodtytul]
Przedsiębiorca musi dysponować odpowiednim lokalem. Jakim? Apteka ogólnodostępna może stanowić odrębny budynek. Równie dobrze może być też usytuowana w obiekcie o innym przeznaczeniu, pod warunkiem wydzielenia od innych lokali obiektu i innej działalności. Powinna składać się z części podstawowej i pomocniczej. Ta pierwsza nie może być mniejsza niż 80 mkw. (w aptekach w małych miejscowościach – do 1,5 tys. mieszkańców oraz na terenach wiejskich – powierzchnia ta nie może być mniejsza niż 60 mkw.).
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki (DzU nr 171, poz. 1395), musi on przede wszystkim spełniać wszystkie wymagania techniczne, sanitarnohigieniczne oraz BHP dla budynku użyteczności publicznej i pomieszczeń pracy określone w rozporządzeniu oraz innych przepisach. Zastosowane w aptece materiały budowlane i wykończeniowe muszą spełniać wymagania obowiązujące w odniesieniu do lokalu zakładu opieki zdrowotnej. Apteka ogólnodostępna powinna się znajdować na pierwszej kondygnacji nadziemnej budynku, czyli na parterze. Muszą do niej prowadzić co najmniej dwa osobne wejścia – przeznaczone dla osób korzystających z usług apteki oraz dla personelu i dostaw towarów. Rozporządzenie to wymienia także, jakie przedmioty wchodzą w skład podstawowego wyposażenia apteki.
Kiedy przedsiębiorca chcący prowadzić aptekę ma już odpowiednie lokum, musi bezwzględnie postarać się jeszcze o zezwolenie.
[srodtytul]Decyduje inspektor[/srodtytul]
Apteka ogólnodostępna może być bowiem prowadzona tylko na takiej podstawie. Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana, cofnięcie lub stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki należy do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego. Aby otrzymać zatem zezwolenie na prowadzenie apteki, właśnie do wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego trzeba złożyć wniosek (z oznaczeniem nazwy i adresu podmiotu, NIP i numerem PESEL, adresem i nazwą apteki oraz datą podjęcia działalności) oraz dokumenty świadczące o tytule prawnym do pomieszczeń lokalu, wyciąg z rejestru, plan i opis techniczny pomieszczeń, opinię Inspekcji Sanitarnej, imię i nazwisko farmaceuty odpowiedzialnego za prowadzenie apteki.
Za udzielenie zezwolenia na prowadzenie apteki pobierana jest opłata w wysokości pięciokrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę. W tym roku jest to kwota 6380 zł (1276 zł x 5).
[srodtytul]Kierownik to magister ze stażem[/srodtytul]
Osobą, która ma prawo kierować apteką, może być wyłącznie magister farmacji, który posiada prawo wykonywania zawodu, pięcioletni staż pracy w zawodzie lub ewentualnie posiada specjalizację z zakresu farmacji – w takim przypadku wystarczy trzyletni staż pracy. Istnieje także ograniczenie wiekowe dla kierownika apteki. Taka osoba nie powinna mieć więcej niż 65 lat. [b]Kierownik powinien być obecny w aptece w godzinach jej pracy.[/b] Natomiast rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej i dni wolne od pracy.
Jeżeli właściciel apteki jest magistrem farmacji, wówczas sam może pełnić funkcję kierownika. W przeciwnym razie musi zatrudniać na tym stanowisku magistra farmacji.
[srodtytul]Pod lupą inspektora[/srodtytul]
Inspekcja farmaceutyczna weryfikuje wszystkie dokumenty dołączone do wniosku, przeprowadza kontrolę lokalu, w którym ma być prowadzona apteka. Zasięga też opinii okręgowej rady aptekarskiej o osobie, której kandydatura została przedstawiona na stanowisko kierownika apteki. Samorząd zawodowy musi bowiem potwierdzić, czy kandydat spełnia wszystkie wymogi i czy w związku z tym udziela mu rekomendacji. Jeżeli wszelkie wymagania zostały spełnione, inspekcja udziela zezwolenia.
Z reguły jest ono wydawane bezterminowo.
Trzeba też pamiętać, że z zezwoleniem trzeba jeszcze się udać do Narodowego Funduszu Zdrowia, aby załatwić sprawę udzielania przez płatnika refundacji na leki refundowane.
[srodtytul]Inne osoby[/srodtytul]
Poza kierownikiem, którego zatrudnienie w aptece jest niezbędne, pracować w niej mogą także inni farmaceuci. Zgodnie z art. 90 prawa farmaceutycznego [b]przy wykonywaniu w aptece czynności fachowych mogą być zatrudnieni wyłącznie farmaceuci i technicy farmaceutyczni.[/b] Farmaceuci zatrudnieni w aptekach zobowiązani są do podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez uczestnictwo w ciągłym szkoleniu prowadzonym w akredytowanych jednostkach szkolących.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EB0FA543CCAF23E2DA850A572EF4ADF1?id=262765]ustawa z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.)[/link].[/i]
[ramka][b]Zakaz koncentracji[/b]
Przedsiębiorca, który chce prowadzić aptekę, nie może posiadać więcej niż 1 proc. aptek na terenie województwa. Co więcej, nie może być również członkiem grupy kapitałowej, która ten warunek spełnia. [/ramka]
[ramka][b]Uwaga[/b]
Apteki ogólnodostępne są zobowiązane do posiadania produktów leczniczych i wyrobów medycznych w ilości i asortymencie niezbędnym do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych miejscowej ludności ze szczególnym uwzględnieniem leków refundowanych.[/ramka]
[ramka][b]Medyk niewykonujący zawodu[/b]
Gdy występującym o zezwolenie na prowadzenie apteki jest lekarz lub lekarz stomatolog, zezwolenie jest wydawane, jeżeli wnioskodawca przedstawi oświadczenie o niewykonywaniu zawodu lekarza. [/ramka]
[ramka][b]Sankcje karne[/b]
Kto nie będąc uprawnionym, kieruje apteką, podlega grzywnie. Taka sama kara grozi osobie, która nie posiadając uprawnień zawodowych, wydaje z apteki produkt leczniczy.Natomiast ten, kto osobie uprawnionej do przeprowadzenia kontroli w zakresie inspekcji farmaceutycznej udaremnia lub utrudnia wykonywanie czynności służbowych, podlega grzywnie albo karze pozbawienia wolności do lat dwóch albo obu tym karom łącznie. [/ramka]
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do [mail=autorkis.gortynska@rp.pl]autorkis.gortynska@rp.pl[/mail][/]