[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=94832C010D1A4E548BEEF5173D06C004?id=320785]Ustawa[/link] przewidziała też nowe zasady zawierania angaży terminowych. Zawarte w niej rozwiązania są czasowe i będą obowiązywać do końca 2011 r., można podzielić zarówno na te dotyczące wszystkich przedsiębiorców, jak i na te dostępne tylko dla firm w przejściowych trudnościach finansowych. Zgodnie z treścią ustawy każdy przedsiębiorca będzie miał możliwość ustalania indywidualnych rozkładów czasu pracy na szczególnych zasadach.

[srodtytul]Z zachowaniem prawa do wypoczynku[/srodtytul]

Dotyczy tego art. 10 ustawy, który przewiduje, że przedsiębiorca będzie mógł stosować indywidualne rozkłady czasu pracy pracowników przewidujące różne godziny rozpoczynania i kończenia pracy. W takim przypadku ponowne wykonywanie pracy przez pracownika w tej samej dobie nie będzie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych.

Ustawodawca zaznaczył jednak, [b]że wprowadzenie indywidualnych rozkładów czasu pracy nie może naruszać ustawowego prawa pracownika do odpoczynku[/b], czyli co najmniej 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku dobowego i co najmniej 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego.

[srodtytul]Wniosek zainteresowanego[/srodtytul]

Pisemny wniosek dotyczący ustalenia indywidualnego rozkładu czasu pracy może złożyć pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 14. roku życia lub członkiem rodziny wymagającym jego osobistej opieki. W tym przypadku indywidualny rozkład czasu pracy również nie może naruszać prawa pracownika zarówno do dobowego, jak i tygodniowego odpoczynku. Zgodnie z treścią ustawy w takim przypadku przedsiębiorca powinien uwzględnić wniosek pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku przedsiębiorca jest zobowiązany poinformować pracownika na piśmie.

[i]Autor jest radcą prawnym z kancelarii Mamiński & Wspólnicy sp.k.[/i]

[ramka][b]Uwaga[/b]

Rozwiązanie dotyczące indywidualnego rozkładu czasu pracy pracowników powinno zostać wprowadzone w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. [/ramka]