[b]Nie.[/b] Udzielenie urlopu bezpłatnego jest możliwe tylko na pisemny wniosek pracownika. Mówi o tym art. 174 § 1 kodeksu pracy.

Oznacza to, że [b]firma nie ma prawa nakazać podwładnemu skorzystanie z takiego urlopu. Wydanie polecenia służbowego o takiej treści jest sprzeczne z przepisami[/b]. Nie wiąże zatem podwładnego. To zatrudniony decyduje, czy chciałby iść na urlop, i o zgodę musi poprosić szefa.

Natomiast od decyzji pracodawcy zależy, czy pracownik skorzysta z takiego urlopu czy też nie. Podejmując decyzję, firma bierze zwykle pod uwagę swoją sytuację, np. ocenia, czy zakład da sobie radę z czasową nieobecnością określonej osoby. Często przy dłuższej absencji rozważa przyjęcie innej osoby na zastępstwo.

Decyzja pracodawcy może więc w całości uwzględnić prośbę pracownika, ale pracodawca może także uznać, że urlop we wnioskowanym wymiarze jest za długi, i zgodzić się jedynie na udzielenie go np. na czas krótszy. I wreszcie pracodawca może nie wyrazić zgody na to, by pracownik skorzystał z takiej formy urlopu, jaką sam zaproponował.

[i][b]Podstawa prawna:[/b]

– art. 174 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=76F26B109D97C1772EC2680894F10DF4?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]