[b]Przyjęliśmy osobę z urzędu pracy na staż. Czy przysługuje jej urlop? Czy wykorzystane dni wolne podczas stażu uwzględniane są przy naliczaniu wypoczynku? [/b]– pyta czytelnik.

[b]Urlop wypoczynkowy nie odnosi się do stażystów odpłatnie odbywających staż. [/b]Prawo do skorzystania z tego urlopu na podstawie kodeksu pracy mają osoby, które są pracownikami, a więc zatrudnione na podstawie umowy o prace, powołania, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Osoby odbywające staż pracy w formie odpłatnej nie pozostają w stosunku pracy. Wynika z tego, że nie mają prawa do korzystania z urlopu wypoczynkowego. Umowa jest tutaj zawierana pomiędzy starostą a pracodawcą, w związku z czym stażysta nie jest związany umową z pracodawcą. Osobom takim przysługuje prawo do dni wolnych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

[srodtytul]Musi być prośba[/srodtytul]

Na wniosek osoby odbywającej staż pracodawca zobowiązany jest do udzielenia dwóch dni wolnych od pracy za każde 30 dni odbytego stażu. Stażysta może z nich skorzystać po zakończeniu każdego 30-dniowego okresu stażu. Ma również prawo do wykorzystania jednorazowo w ostatnim miesiącu stażu wszystkich dni wolnych, których nie wykorzystał w poprzednich miesiącach.

W odróżnieniu od regulacji zawartych w kodeksie pracy[b] stażyście nie możemy wypłacić ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane prawo do dni wolnych.[/b] I tak, jeśli nasz stażysta przebywa u nas na stażu od 10 stycznia do 11 czerwca, ma prawo do dziesięciu dni wolnych od pracy i nie jest to podstawa do obniżenia mu stypendium, ponieważ tak jak w przypadku urlopu wypoczynkowego jest to płatne zwolnienie od pracy.

Ustawa regulująca prawa stażysty do wolnego nie przewiduje dni wolnych na żądanie jako odpowiednika dni wolnych na żądanie w kodeksie pracy.

[srodtytul]Aprobata szefa[/srodtytul]

Każda przerwa w stażu powinna być uzgadniana z pracodawcą. Należy pamiętać, iż zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4E767732759276D3765AE5E1A21C380F?id=174722]rozporządzeniem ministra gospodarki i pracy z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu oraz przygotowania zawodowego w miejscu pracy [/link]w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności podczas więcej niż jednego dnia pracy starosta na wniosek pracodawcy lub z urzędu może pozbawić bezrobotnego stażystę możliwości kontynuowania stażu.

W przypadku podpisania z naszym stażystą umowy o pracę po zakończeniu stażu nie uwzględniamy wykorzystanych dni wolnych w wymiarze urlopu wypoczynkowego. Urlop w takiej sytuacji zostanie naliczony zgodnie z kodeksem pracy w następujący sposób: jeśli mamy do czynienia z pracownikiem, który podjął pracę po raz pierwszy w danym roku kalendarzowym, uzyska prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu, jaki przysługuje mu po przepracowaniu roku.

Podsumowując sytuację stażysty, zgodnie z obowiązującymi przepisami nie jest on pracownikiem, gdyż podstawą stażu nie jest stosunek pracy. W tym okresie nie nabywa on również prawa do urlopu. Ma jedynie prawo do dwóch dni wolnych po przepracowaniu 30 dni.

Wykorzystane podczas stażu dni wolne nie pomniejszają okresu urlopu wypoczynkowego naliczanego w tym samym roku kalendarzowym po zawiązaniu stosunku pracy.

[ramka][b]Uwaga [/b]

Prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych pracownik nabędzie w każdym kolejnym roku kalendarzowym. Zgodnie z art. 154 § 1 k.p. wymiar urlopu będzie wynosił:

- 20 dni – jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż dziesięć lat,

- 26 dni – jeżeli pracuje co najmniej dziesięć lat.[/ramka]