[b]– Czy zmianę umowy o pracę (praca w siedzibie) na umowę o telepracę można wprowadzić w aneksie? Jeśli tak, to w jaki sposób to ująć w tym dokumencie?[/b] – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Powierzenie pracownikowi wykonywania pracy w formie telepracy, oprócz wprowadzenia w życie stosownego porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi lub regulaminu, wymaga zgody obu stron stosunku pracy (art. 67[sup]6[/sup] i 67[sup]7[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D227C092D7454FAD5A6FED3823CA1A4B?id=76037]kodeksu pracy[/link]).

Jeśli decydujemy się na zmianę warunków pracy w ramach już istniejącego stosunku pracy, nie możemy tego przeprowadzić w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Konieczne jest zawarcie porozumienia między pracodawcą i pracownikiem (art. 67[sup]7[/sup] § 3 k.p.).

Musi być ono zawarte na piśmie, gdyż zmienia postanowienia umowy o pracę. Można go nazwać różnie, np. aneksem do umowy o pracę lub porozumieniem zmieniającym warunki pracy.

[srodtytul]Treść porozumienia[/srodtytul]

W dokumencie tym strony powinny ująć co najmniej następujące informacje:

- wskazanie, że następuje zmiana warunków już obowiązującej umowy o pracę, a nie zawarcie nowej umowy,

- wskazanie, że praca będzie świadczona w formie tele-pracy,

- zmiany w zakresie miejsca świadczenia pracy,

- zmiany w zakresie czasu pracy (jeśli następują),

- sposób udostępnienia sprzętu niezbędnego do wykonywania telepracy i jego wyszczególnienie albo odwołanie do odrębnej umowy regulującej ten zakres (art. 67[sup]11[/sup] k.p.),

- dane niezbędne do porozumiewania się pracodawcy z telepracownikiem (np. numery telefonów, adresy e-mailowe – art. 67[sup]13[/sup] k.p.) a także sposób przekazywania pracodawcy wyników pracy,

- datę, od której praca świadczona będzie w formie telepracy, względnie datę początkową i końcową.

W tekście porozumienia zalecane jest też:

- odwołanie do aktu prawa pracy stanowiącego podstawę stosowania telepracy u danego pracodawcy (porozumienia z organizacjami związkowymi lub regulaminu),

- określenie jednostki organizacyjnej pracodawcy, w której strukturze znajduje się stanowisko pracy telepracownika, oraz wskazanie osoby lub organu, odpowiedzialnych za współpracę z telepracownikiem i upoważnionych do przeprowadzania kontroli w miejscu wykonywania pracy; dane te i tak należy dostarczyć telepracownikowi na piśmie najpóźniej w dniu rozpoczęcia wykonywania pracy w formie telepracy (art. 67[sup]10[/sup] k.p.),

- zamieszczenie zasad ochrony danych przekazywanych telepracownikowi oraz oświadczenia telepracownika, że zapoznał się z tymi zasadami i zobowiązuje się do ich przestrzegania (art. 67[sup]12[/sup] k.p.).

[srodtytul]Odrębna umowa[/srodtytul]

Pozostałe istotne kwestie mogą znaleźć się w odrębnej umowie między stronami. Można tam zamieścić ogólne zasady dotyczące korzystania przez telepracownika z niezbędnego sprzętu, w tym ustalić, że telepracownik wykorzystywać będzie własny sprzęt, za wypłatą ekwiwalentu w oznaczonej wysokości. Można też określić formę i sposób kontroli wykonywania pracy przez telepracownika.

Sformułowanie „w odrębnej umowie” (art. 67[sup]11[/sup] § 2 k.p.) oznacza, że strony nie powinny włączać tych postanowień do treści aneksu, o którym była mowa wcześniej.

[srodtytul]Trzy miesiące na wycofanie się z decyzji[/srodtytul]

Jeżeli telepraca zostaje wprowadzona do istniejącego już stosunku pracy, nie staje się ona od razu jego stałym elementem. W ciągu pierwszych trzech miesięcy zarówno pracodawca, jak i telepracownik mogą się rozmyślić. Wystarczy wniosek jednego z nich, aby przywrócić poprzednie warunki pracy, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku (art. 67[sup]8[/sup] k.p.).

Zatem, jeśli strony nie ustalą wspólnie krótszego terminu lub w ogóle nic w tym zakresie nie uzgodnią, z upływem 30 dni od złożenia wniosku automatycznie zaczną obowiązywać poprzednie warunki. Aby uniknąć wątpliwości, lepiej by w aneksie wprowadzającym telepracę nie dokonywać żadnych innych zmian umowy ponad te, które wiążą się ściśle z jej wprowadzeniem.

[i]Autor jest partnerem zarządzającym Mamiński i Wspólnicy[/i]