[b]Dziecko pracownicy przebywającej na urlopie wychowawczym (czwarta część), które ma orzeczenie o niepełnosprawności (wymaga ciągłej opieki), ciężko choruje. W związku z tym chce ona skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego przysługującego na takie dziecko. Czy pracodawca może udzielić takiego urlopu i na jakich zasadach? Czy może go podzielić na części?[/b]

Pracownik, rodzic lub opiekun niepełnosprawnego dziecka (mającego orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności), wymagającego jego osobistej opieki, [b]może skorzystać z dodatkowego urlopu w wymiarze do trzech lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia[/b] (art. 186 § 2 kodeksu pracy).

Urlop ten przysługuje pracownikowi, który ma sześciomiesięczny okres zatrudnienia, bez względu na to, czy korzystał z podstawowego urlopu wychowawczego, o jakim mowa w art. 186 § 1 k.p., czy nie.

Podstawą uzyskania tego dodatkowego urlopu nie jest zwykłe zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka, ale orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności (§ 2 ust. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5D76FBE5F6AFB74D11A6ED530895B02D?id=171835]rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego, DzU nr 230, poz. 2291[/link]).

Po jego przedstawieniu i złożeniu wniosku o udzielenie dodatkowego urlopu wychowawczego pracodawca ma obowiązek go udzielić.

Wymiar dodatkowego urlopu jest wskazany w ten sam sposób co wymiar zwykłego urlopu wychowawczego: „w wymiarze do …, nie dłużej jednak niż …”. Z tego względu można z niego korzystać w taki sam sposób jak ze zwykłego, czyli w częściach. Z uwagi na to, że [b]urlop na niepełnosprawne dziecko przysługuje niezależnie od zwykłego urlopu wychowawczego, można go dzielić także wówczas, gdy zwykły wychowawczy został wykorzystany w czterech częściach[/b].

[b]Jeżeli zatem pracownik korzysta z czwartej części urlopu wychowawczego i złoży wniosek o urlop na niepełnosprawne dziecko, błędem będzie automatyczne łączenie przez pracodawcę tej części z urlopem na niepełnosprawne dziecko.[/b]