O własnej działalności gospodarczej myślą zarówno ci, którzy stracili pracę, jak i ci, którzy nadal mają zatrudnienie, ale się boją, że mogą wkrótce je stracić. O większym zainteresowaniu dotacjami decyduje więc także zła sytuacja na rynku.

Jak sprawdziliśmy, zainteresowanie dotacjami ze strony bezrobotnych w tym roku jest znacznie większe niż w ubiegłym. Może się jednak okazać, że właśnie z tego powodu wielu przedsiębiorczych bezrobotnych odejdzie z urzędu z kwitkiem zamiast dotacji. [b]Już teraz się zdarza, że dyrektorzy urzędów wstrzymują wypłatę dotacji, bo zabrakło im na nie pieniędzy. [/b]A zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D3919880C8267657E3D32E937D5F835D?id=269029]ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy[/link] bezrobotny może otrzymać 19,1 tys. zł dotacji na własną działalność (czyli równowartość sześciokrotności przeciętnej płacy).

[srodtytul]Komu pomoże urząd[/srodtytul]

Środki na podjęcie działalności gospodarczej mogą być udzielone tylko osobie bezrobotnej zarejestrowanej w urzędzie pracy (zgodnie z definicją zawartą w ustawie zatrudnieniowej). Nie otrzyma ich jednak ona na każdą działalność, lecz jedynie na prowadzoną w branży wytwórczej, budowlanej, usługowej czy handlowej w sposób ciągły i w celach zarobkowych.

Nie można jednak ubiegać się o dotację na biznes polegający na handlu obnośnym i obwoźnym oraz działalności handlowo-usługowej polegającej na akwizycji.

Większość urzędów pracy nie przyzna pieniędzy także na budowę czy wyremontowanie mieszkania lub lokalu na prowadzenie małego biznesu, nabycie udziału w spółkach lub opłaty administracyjno-skarbowe. Nie jest też możliwe uzyskanie dotacji z UP na działalność:

- związaną z eksportem, tj. ilością wywożonych produktów, ustanowieniem i funkcjonowaniem sieci dystrybucyjnej lub wydatkami bieżącymi dotyczącymi działalności eksportowej,

- w sektorze transportu, z wyjątkiem transportu krajowego towarów (rzeczy) oraz transportu krajowego osób taksówkami,

- w zakresie produkcji, przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów wymienionych w załączniku I do traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (w skrócie chodzi o działalność związaną z transportem, rolnictwem, leśnictwem oraz rybołówstwem),

- uwarunkowanej pierwszeństwem użycia towarów produkcji krajowej przed towarami importowanymi,

- działalności związanej z handlem obwoźnym.

Za pieniądze pochodzące z dotacji bezrobotny nie będzie mógł także kupić środków transportu (samochodów osobowych, ciężarowych, dostawczych, autobusów, busów) oraz materiałów reklamowych (ofert, folderów). Czasami zakupy tych rzeczy są dozwolone – w zależności od wytycznych przyjętych przez poszczególne urzędy – ale nie można przeznaczyć na to więcej niż 30 proc. pieniędzy z dotacji. Podobnie jest w przypadku towarów, które później bezrobotny będzie sprzedawać swoim klientom (dozwolony udział w dotacji to najczęściej od 10 do 30 proc. w zależności od zasad panujących w danym urzędzie).

[srodtytul]Konieczny biznesplan[/srodtytul]

Osoba, która ubiega się o pieniądze na założenie firmy, powinna wziąć udział w zorganizowanym przez urząd pracy szkoleniu poświęconym prowadzeniu własnego biznesu. Takie szkolenia są organizowane w urzędach kilka razy w roku i trwają zwykle maksymalnie pięć tygodni. Nie jest to jednak konieczne. Warto jednak skorzystać z takiej możliwości. Aby bowiem szczegółowo wypełnić wniosek, trzeba umieć na przykład wyliczyć podatek i zyski z planowanej działalności. Praktyka dowodzi, że [b]wysoka efektywność przyznawania przez urząd dotacji zależy od tego, czy wnioskodawca przeszedł szkolenie.[/b]

[wyimek][b]52 tys.[/b] firm powstało w 2008 r. dzięki środkom z Funduszu Pracy[/wyimek]

Warto też na samym początku przygotować się do wypełniania wniosku jak do pisania biznesplanu. Im lepiej jest on bowiem udokumentowany i przemyślany, tym większa jest szansa na pozytywne jego rozpatrzenie. Ponadto wniosek musi mieć wszystkie wymagane załączniki. Trzeba w nim określić kwotę wnioskowanej dotacji, rodzaj działalności gospodarczej, którą zamierza się podjąć, kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności w ramach wnioskowanej kwoty i środków własnych, jakie zostaną poniesione od dnia zawarcia umowy do 30 dni po podjęciu działalności gospodarczej, źródła ich finansowania.

Konieczne jest również scharakteryzowanie planowanej działalności, a także potencjalnych klientów. Wymagane jest też przedstawienie sposobu ich pozyskania. Trzeba więc opisać plan działań marketingowych – sposób wejścia na rynek, szczegółowy opis poszczególnych działań z ich harmonogramem.

Bezrobotny musi również dokonać szczegółowej specyfikacji oraz celowości wydatków, wskazać na formę zabezpieczenia zwrotu środków (większość urzędów pracy preferuje poręczenie), przewidywane efekty ekonomiczne prowadzenia działalności, a także poinformować o swoim zadłużeniu. Jeśli jest zadłużony, ma wskazać, gdzie i w jakiej wysokości (w przypadku kredytu lub pożyczki należy również podać formę zabezpieczenia i warunki spłaty).

[srodtytul]Ważny termin[/srodtytul]

Bezrobotni mogą składać wnioski o dotacje w terminach wyznaczonych przez dyrektora urzędu pracy. Są one różne. Na przykład w urzędzie warszawskim zainteresowani mogą składać wnioski do 10. dnia każdego miesiąca. W wielu innych urzędach nie ma sztywnej daty. Bezrobotni składają wnioski wtedy, gdy w danym urzędzie pojawi się w tej sprawie informacja na tablicy ogłoszeń albo na stronie internetowej urzędu.

Informacja o wynikach oceny złożonych wniosków jest opublikowana na stronie internetowej urzędu, zamieszczona w gablotach informacyjnych w siedzibie urzędu oraz przesłana wnioskodawcy w formie listu poleconego. [b]Bezrobotny nie może się odwołać od rozstrzygnięcia komisji urzędu pracy, która odmówi mu dotacji.[/b] Rozstrzygnięcie komisji nie jest bowiem decyzją administracyjną i dlatego nie można zastosować do niego trybów odwoławczych przewidzianych w kodeksie postępowania administracyjnego.

[ramka][b]Uwaga [/b]

We wniosku trzeba opisać przedmiot działalności głównej i pobocznej, podając numery PKD. Dosyć często zdarza się jednak, że wnioskodawcy podają niewłaściwy numer. [/ramka]

[ramka][b]Jak się ubiegać o pieniądze[/b]

1. Najpierw należy wybrać urząd pracy i zarejestrować się jako osoba bezrobotna.

2. Każdy urząd pracy ma własny regulamin przyznawania dotacji. Warto się z nim zapoznać, bo może się okazać, że wymagania tej placówki są nieco bardziej szczegółowe od tych ogólnie zapisanych w przepisach.

3. Następnie trzeba wziąć z urzędu wniosek i listę niezbędnych dokumentów, które trzeba będzie złożyć.

4. Aby otrzymać dotację, trzeba we wniosku składanym w urzędzie wskazać formę zabezpieczenia zwrotu dotacji. Przeanalizuj więc, jaka jest dla ciebie najbardziej dogodna: poręczenie, weksel z poręczeniem wekslowym (awal), gwarancja bankowa, blokada rachunku bankowego albo akt notarialny o poddaniu się egzekucji wobec dłużnika.

5. Wypełnij wniosek, przedstawiając dla swojego małego przedsiębiorstwa dobrze opracowany biznesplan.[/ramka]

[ramka] [b]Uwaga [/b]

Pisma o dotacje składa się w UP wyłącznie w formie pisemnej na obowiązującym druku. Jego wzór można pobrać ze strony internetowej urzędu albo uzyskać go od urzędnika urzędu pracy.[/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=i.rakowska@rp.pl]i.rakowska@rp.pl[/mail]