Zlecenia pracy w nocy nie trzeba poprzedzać zmianą angażu, ale nie każdy taką pracę może wykonywać. Przypominam, że praca w nocy jest zabroniona m.in. dla:

- kobiet w ciąży – art. 178 § 1 kodeksu pracy,

- pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie czwartego roku życia, chyba że pracownik wyrazi na to zgodę – art. 178 § 2 k.p.,

- pracownika młodocianego – art. 203 § 1 k.p.

Dla tych, którzy mogą realizować zadania nocą, informacja o tym ma wynikać z grafiku czasu pracy i musi być odnotowana w ewidencji czasu. W harmonogramie czasu pracy wpisujemy przykładowo, że w środę zatrudniony pracuje na II zmianie, a ta obejmuje godziny pracy między 16 a 24. Zatem w porze nocnej zatrudniony przepracował trzy godziny, i to trzeba zapisać w ewidencji czasu pracy.

Praca w nocy to osiem godzin wybranych między 21 a 7, a sposób obliczania dodatku za pracę w nocy reguluje § 4b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7AEEA5B1427836C2CA740434E0173817?id=73966]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.)[/link].

Jeśli chodzi o rekompensatę, to za każdą godzinę pracy w nocy przysługuje rekompensata w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przesądza o tym art. 151[sup]8[/sup] k.p. W lipcu pracującemu w nocy należy się 1,39 zł. Dlaczego? Dlatego że dzielimy 1276 zł, czyli minimalne wynagrodzenie za pracę, przez 184 godziny (wymiar w lipcu), i wynik mnożymy przez 20 proc., co daje taką właśnie stawkę.

Uwaga! Kartę ewidencji czasu pracy każdy pracodawca powinien stworzyć samodzielnie, bo w przepisach nie ma obowiązującego jej wzoru. Prócz godzin nocnych wyszczególniamy w niej jeszcze godziny przepracowane w niedziele i święta, w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy oraz godziny nadliczbowe.