Umożliwi to wprowadzenie instytucji dorozumianej zgody we wszystkich procedurach, chyba że przepisy dotyczące konkretnej procedury będą stanowiły inaczej. Jak ustaliła „Rzeczpospolita”, Ministerstwo Gospodarki ma już gotowy projekt tzw. ustawy o działalności gospodarczej, która ma wdrożyć do polskiego prawa dyrektywę 2006/123/WE o usługach na rynku wewnętrznym (tzw. dyrektywę usługową).
Z informacji uzyskanych w Ministerstwie Gospodarki wynika, że nowa ustawa ma uprościć procedury dotyczące szeroko rozumianej regulacji, tj. procedury wydawania koncesji, zezwoleń, wpisów do rejestrów działalności gospodarczej czy innych rejestrów. Wprowadzić ma też zapis, że tylko raz organ będzie mógł wydłużyć termin na rozpatrzenie wniosku. Będzie miał przy tym obowiązek poinformować o możliwości przedłużenia terminu na rozpatrzenie wniosku przed upływem pierwotnego terminu. Nowością ma też być potwierdzenie z mocy prawa przyjęcia wniosku, w którym znaleźć się mają przydatne dla wnioskodawcy informacje, jak chociażby pouczenie o dostępnych środkach zaskarżenia.
Rewolucja obejmie też tzw. jedno okienko, czyli pojedyncze punkty kontaktowe. Przede wszystkim umożliwione będzie zarejestrowanie działalności gospodarczej, uzyskanie zezwolenia, wpisu do rejestru działalności regulowanej czy koncesji drogą elektroniczną. Ponadto, jak zapewnia MG, będzie można w nim uzyskać informacje o procedurach i formalnościach wymaganych do rozpoczęcia każdego rodzaju działalności, o właściwych organach i bezpośrednim kontakcie z nimi, a także o sposobach i warunkach dostępu do rejestrów publicznych czy np. o wymaganiach stawianych w innych krajach UE, a dotyczących podejmowania i prowadzenia biznesu.
Według zapewnień MG projekt ma trafić do konsultacji międzyresortowych i społecznych na początku lipca.