[b]Pracownicy kwestionują układane przeze mnie grafiki czasu pracy. Twierdzą, że w każdym tygodniu powinny przypadać dwa dni wolne od pracy. Przy czym, jeżeli nie ma uzasadnionej potrzeby zatrudniania w sobotę, to powinna być ona wolna od zajęć, co wynika z pięciodniowego tygodnia pracy.

Kto decyduje o rozkładzie czasu pracy i czy praca w sobotę jest możliwa tylko z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy?[/b]

Rozkłady czasu pracy, czyli tzw. grafiki, zazwyczaj przygotowują ci pracodawcy, którzy stosują pracę zmianową lub równoważne systemy czasu pracy. Podobnie będzie w tych firmach, gdzie pracę świadczy się także w niedziele i święta.

U pracodawcy ze stałym rozkładem, czyli w firmach, gdzie np. pracuje się od poniedziałku do piątku w stałych godzinach a soboty i niedziele są dniami wolnymi, wystarczą odpowiednie postanowienia w regulaminie pracy dotyczące organizacji pracy w firmie.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby również taki pracodawca rozpisał grafik na przyjęty u siebie okres rozliczeniowy, np. miesięczny. Ponadto podkreślić trzeba, że art. 129 k.p. określa, iż pracownicy powinni świadczyć pracę przeciętnie pięć dni w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym, czyli 40 godzin tygodniowo i osiem godzin dziennie.

[b]Dniem wolnym od pracy wynikającym z pięciodniowego tygodnia pracy może być każdy dzień tygodnia z wyjątkiem niedzieli, która jest ustawowo wolna od pracy. Dzień taki nie może również przypadać w święto. Na ogół w większości polskich firm jest to sobota (tzw. wolna). Jednak wolne z racji pięciodniowego tygodnia pracy może przypadać w różnych dniach, np. w jednym tygodniu będzie to sobota, w drugim poniedziałek, a w trzecim środa.

To szef ustala termin takiego dnia wolnego w firmie.[/b]