[b]W takich przypadkach nie musi mu wypowiadać dotychczasowych warunków pracy lub płacy.[/b] Tak wynika z art. 42 § 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1FF8FEA14AD69BAEA3E46BA314B4427D?id=76037]k.p.[/link]

[b]Przy czym takie czasowe powierzenie innych zadań nie może trwać dłużej niż trzy miesiące.[/b] Przedłużenie tego okresu może spowodować, że pracodawca poniesie z tego tytułu odpowiedzialność odszkodowawczą określoną przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A4BAB205C9DBF4F5D81444358C61EA49?id=70928]kodeksu cywilnego[/link].

Dodatkowo taka czasowa praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika.

A to oznacza nie tylko przygotowanie zawodowe pracownika, czyli jego formalne wykształcenie, doświadczenia zawodowe i potrzebne umiejętności. To także jego właściwości psychofizyczne, predyspozycje psychiczne oraz zdolności do wykonywania określonych czynności z punktu widzenia zdrowia fizycznego [b](por. wyrok SN z 4 października 2000 r., I PKN 61/00)[/b]. Pracą odpowiednią do kwalifikacji pracownika jest taka, która kwalifikacji nie przekracza i przy której kwalifikacje znajdą choćby częściowe zastosowanie.

Pracownik może odmówić przyjęcia powierzonej w tym trybie pracy, jeżeli nie będzie ona odpowiadała jego kwalifikacjom (np. grafikowi komputerowemu zostanie powierzone parzenie kawy i przygotowywanie kanapek). Taka odmowa nie jest podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Czasowe powierzenie pracownikowi innej pracy nie wymaga dla swej ważności formy pisemnej i może zostać dokonane ustnie. Jednak jak zwykle lepiej sporządzić je na piśmie dla uniknięcia niepotrzebnych wątpliwości oraz dla celów dowodowych.

Przyczyną czasowego powierzenia pracownikowi innej pracy może być także czas przestoju. Każdorazowo okresowa zmiana pracy powodowana jest przyczynami leżącymi po stronie pracodawcy.

[b]Określenie „uzasadnione potrzeby zakładu pracy" oznacza uzasadnione potrzeby zakładu pracy jako całości, a nie tylko jednostki (komórki) organizacyjnej zakładu pracy, do pracy w której pracownik został skierowany (por. wyrok SN z 8 sierpnia 1979 r., I PR 55/79)[/b].

Po upływie trzymiesięcznego okresu wykonywania innej pracy pracodawca ma obowiązek przywrócić pracownika na poprzednio zajmowane stanowisko pracy.