Od tego właśnie dnia wzrosną wymiary urlopów macierzyńskich, m.in. z tytułu urodzenia pierwszej pociechy, z 18 do 20 tygodni. Przewiduje to nowela z 6 grudnia 2008 r. do kilku ustaw, w tym kodeksu pracy (czeka na podpis prezydenta; patrz kalendarium obok). Wątpliwości budzą jej przepisy przejściowe. Zgodnie z nimi dodane dwa tygodnie przysługują m.in. kobietom, które urodzą od 1 stycznia następnego. Także tym, które tego dnia będą w trakcie urlopu macierzyńskiego. Pod pewnymi warunkami na dłuższe urlopy macierzyńskie mają też szanse niektóre mamy, które na przełomie roku będą na urlopach wychowawczych.

[srodtytul]Poród na wychowawczym[/srodtytul]

Czytelnicy pytają zwłaszcza o kobiety, które urodziły w tym roku kolejną pociechę podczas urlopu wychowawczego wziętego na poprzednią. W takiej sytuacji nie odbierają one urlopu macierzyńskiego, ale dostają zasiłek macierzyński na drugie dziecko skrócony o dwa tygodnie. Zdarza się, że cały ich urlop macierzyński przypada na czas wychowawczego. Pobierają wtedy skrócony zasiłek macierzyński na drugiego czy kolejnego potomka. W pełnym wymiarze otrzymują go natomiast, gdy urlop macierzyński wykroczy poza wychowawczy.

Mamom będącym 1 stycznia następnego roku na takim właśnie urlopie wychowawczym macierzyński nie wydłuży się jednak automatycznie do 22 tygodni na drugie i każde następne dziecko. Dlatego nie wzrosły wymiary z tytułu przyjścia na świat kolejnego dziecka jako jedynego w trakcie porodu; nadal jest to 20 tygodni. Będą zatem na zasiłku macierzyńskim odpowiednio przez 18 lub 20 tygodni.

[srodtytul]Inaczej z bliźniakami[/srodtytul]

Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy na przełomie roku pracownica będzie na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko i urodzi w jego trakcie np. bliźniaki 27 grudnia br. Skorzysta ona na zmienionych regulacjach, gdyż urlop macierzyński z tytułu urodzenia bliźniaków ulega wydłużeniu do 31 tygodni. Przysługuje jej zatem zasiłek macierzyński przez 29 tygodni, począwszy od 27 grudnia (31 tygodni – 2 tygodnie), jeśli okres jego pobierania przypada w całości na urlop wychowawczy.

Gdy natomiast okres otrzymywania zasiłku macierzyńskiego wykracza poza urlop wychowawczy, odbierze i zasiłek, i urlop macierzyński aż do wyczerpania pełnego wymiaru 31 tygodni, licząc od 27 grudnia 2008 r. Podobnie byłoby, gdyby na świat przyszły podczas urlopu wychowawczego trojaczki, czworaczki itd.

[srodtytul]Gdy macierzyński już minął[/srodtytul]

Co innego, gdy zatrudniona będzie 1 stycznia 2009 r. przebywać na urlopie wychowawczym udzielonym na malca, na którego wykorzystała już urlop macierzyński. Wówczas nie dla niej dobrodziejstwa zmienionych przepisów. Skoro zakończyła już urlop macierzyński, nie skorzysta z wydłużenia. Dotyczy to również matek, które w chwili wchodzenia zmian w życie będą na urlopie wypoczynkowym odbieranym bezpośrednio po upływie macierzyńskiego.