Decyzja szefa o odmowie udzielenia urlopu bezpłatnego jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie do sądu pracy. Wedle art. 174 kodeksu pracy na pisemny wniosek zatrudnionego pracodawca może mu dać urlop bezpłatny. Z przepisu wynika, iż zgoda to wyłączna kompetencja pracodawcy i zależy tylko od jego uznania. [b]Może on zatem odmówić jego udzielenia, nie uzasadniając decyzji[/b]. Warunkiem koniecznym jest pisemny wniosek podwładnego. Nie możemy zatem przymusowo skierować kogoś na urlop bezpłatny bez jego wniosku.
Inne ustawy mogą inaczej regulować zasady korzystania z urlopów bezpłatnych. Dla przykładu: ustawa o związkach zawodowych nakłada obowiązek udzielenia urlopu bezpłatnego pracownikowi powołanemu do pełnienia z wyboru funkcji związkowej poza zakładem w charakterze pracownika, a ustawa o służbie cywilnej stanowi, że urzędnik służby cywilnej może się odwołać od decyzji szefa służby cywilnej o odmowie udzielenia urlopu bezpłatnego do prezesa Rady Ministrów.
Zgodnie z art. 174 kodeksu pracy przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuższego niż trzy miesiące strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania z urlopu z ważnych przyczyn. Brak zgody w tej sprawie oznacza, że pracodawca nie może jednostronnie odwołać nikogo z urlopu bezpłatnego.