W myśl nowelizacji ustawy o policji przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji policjanci dostaną zwrot kosztów ochrony prawnej, jeśli postępowanie w ich sprawie zakończy się uniewinnieniem lub umorzeniem. To długo oczekiwane spełnienie ich postulatów. Wielokrotnie nie stać ich na obronę dobrego imienia przed bezpodstawnymi zarzutami.

Projekt przewiduje również rekompensatę w razie przywrócenia do służby policjanta niesłusznie zwolnionego. Jeśli przeszedł już na emeryturę, za okres pozostawania poza policją będzie mu przysługiwało jedno świadczenie. Będzie to albo utracone w tym czasie uposażenie, albo emerytura mundurowa, w zależności od tego, które z nich będzie wyższe.Uprawnienie policjantek do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego ma zostać rozciągnięte na mężczyzn, którzy powinni mieć do nich prawo zgodnie z art. 177 § 5 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link]. Dotychczasowe przepisy dyskryminują bowiem ojców, co skrytykował rzecznik praw obywatelskich.

[b]Policjanci ojcowie nie będą jednak mogli skracać godzin służby w okresie, w którym przysługiwałby im urlop wychowawczy. Przepisy wykluczają bowiem taką możliwość. Zdaniem projektodawców nie mogą one być tak elastyczne jak w przypadku zwykłych pracowników.[/b]

Łatwiej będzie także zwolnić policjanta, który poszedł na zwolnienie chorobowe. Będzie to możliwe przed upływem 12 miesięcy, jeżeli komisja lekarska orzekła trwałą niezdolność do pracy takiego funkcjonariusza. A także wtedy, gdy przełożony uzna, że takie zwolnienie jest uzasadnione ze względu na dotychczasową służbę, która została negatywnie oceniona w dwóch kolejnych opiniach. Podobnie stanie się, gdy funkcjonariusz ma już 30-letni staż pracy uprawniający do emerytury.

Skróceniu z dziesięciu do pięciu lat ulegnie okres przechowywania oświadczeń majątkowych funkcjonariuszy składanych przed przyjęciem i zwolnieniem ze służby, a także co roku podczas jej pełnienia. Zdaniem projektodawców pięć lat to wystarczający okres na porównywanie treści tych oświadczeń.

[b]Policjanci nie będą też musieli uzyskiwać zgody przełożonego na zagraniczny wyjazd. Przepis mający swoje korzenie jeszcze w PRL zostanie wykreślony z ustawy. [/b]Zmienią się także zasady przyznawania ryczałtu za dojazd do miejsca pracy. Teraz prawo do zwrotu kosztów dojazdu będą mieli policjanci zamieszkali w miejscowości oddalonej najwyżej o 50 kilometrów. Takie świadczenie nie będzie przysługiwało, jeżeli policjant jest uprawniony do bezpłatnych przejazdów koleją lub autobusem albo otrzymał lokal czy kwaterę w miejscowości pełnienia służby.