[i]Odpowiada Piotr Wojciechowski, z-ca dyr. departamentu prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy[/i]

[b] Tak.[/b] To, ile swobody ma szef, wyznaczają kodeks pracy oraz kodeks cywilny, który zobowiązują go do poszanowania godności i innych dóbr osobistych pracownika. Jednym z nich jest ochrona korespondencji prowadzonej z wykorzystaniem służbowego komputera i skrzynki e-mail. Nie oznacza to, że pracodawca jest pozbawiony możliwości kontroli tego, co znajduje się w służbowej skrzynce poczty elektronicznej pracownika. Zaglądanie do skrzynek jest możliwe, ale należy pamiętać o ochronie dóbr osobistych pracownika, takich jak jego cześć czy godność. Informacje przekazywane drogą elektroniczną mogą przecież zawierać treści o charakterze ściśle osobistym.

[b]Jak więc powinien postępować pracodawca, by nie narazić się na zarzut naruszenia dóbr osobistych? Czy powinien określać, jak korzystać z e-maili?[/b]

[b]Tak.[/b] Pracodawca musi wyraźnie określić, do czego służy sprzęt służbowy i jakie są zasady jego wykorzystania. Krótko mówiąc, w firmie powinna być opracowana procedura, w której będą wyraźnie określone zasady i okoliczności, w których pracodawca może skontrolować pocztę elektroniczną. Dla pewności, że każdy pracownik zna te zasady, firma może odebrać od niego pisemne oświadczenia, że zapoznał się z tą procedurą. Nie ma konieczności wpisywania do oświadczenia zgody pracownika na przeglądanie służbowego e-maila. Wystarczy go o tym po prostu poinformować.

[b]Czy za złamanie tej procedury i nadużywanie służbowego komputera pracownicy mogą być karani?[/b]

[b]Tak.[/b] W takich wypadkach należy skorzystać z ogólnych przepisów kodeksu pracy dotyczących odpowiedzialności zawodowej. Naruszenie procedury stanowić będzie naruszenie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy. W takim przypadku na pracownika może być nałożona kara upomnienia lub nagana. Przełożony może jeszcze pozbawić naruszającego premii czy nagrody. W mojej ocenie jednak „podglądanie” poczty elektronicznej pracownika to najgorszy sposób weryfikowania efektów jego pracy.