Nazwiska wspólników spółki jawnej obowiązkowo muszą figurować w firmie spółki jawnej – stanowi o tym wprost art. 24 § 1 kodeksu spółek handlowych. Mogą to być nazwiska wszystkich wspólników, niektórych albo co najmniej jednego, np. Jan Kowalski i spółka – spółka jawna (można się posłużyć również skrótem sp.j.). Obowiązek umieszczania nazwisk wspólników spółki jawnej wynika z podstawowych zasad tzw. prawa firmowego, m.in. z zasady prawdziwości i jawności. Nie można np. podać w firmie spółki jawnej (czy innej) wyłącznie pseudonimu (np. Kowal i spółka sp.j. – ale już firma J. Kowalski Kowal i spółka sp.j. byłaby prawidłowa). W sytuacjach, kiedy liczba wspólników spółki jawnej jest większa lub jeśli wspólnikami są inne osoby prawne mające własne firmy, podawanie w firmie spółki wszystkich lub większości wspólników może być uciążliwe (np. brak miejsca na blankiecie faktury czy innych formularzach) czy wręcz prowadzić do trudności w „ogarnięciu” firmy. Wówczas lepiej zredukować liczbę nazwisk (firm) wspólników, aby firma była zrozumiała.
Na swoich produktach spółka jawna powinna podać firmę, którą się posługuje, a więc taką, w której zamieszczone są nazwiska (nazwisko) wspólników(a). Brak takich informacji lub informacje nieprawdziwe mogą zostać potraktowane m.in. jako naruszenie art. 3 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej – w stosunku do towarów oferowanych konsumentom, czy też szerzej jako czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Podawanie numeru z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego na produktach nie jest konieczne – wystarczy poprawne oznaczenie producenta (importera) ze wskazaniem właściwej firmy i adresu.
Podstawa prawna: art. 24 § 1 kodeksu spółek handlowych
Autor jest partnerem w kancelarii Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór