Prowadzę działalność gospodarczą od 2005 r. W ewidencji działalności w urzędzie miasta, w urzędzie skarbowym, GUS, ZUS podałam jako miejsce prowadzenia działalności miejsce zamieszkania. Teraz kupiłam lokal usługowy i tam będzie prowadzona działalność. Czy ten nowy adres muszę zgłosić do powyższych instytucji jako miejsce prowadzenia działalności (np. NIP, VAT-R). Jaki adres mam podawać na fakturach VAT? – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

W ewidencji działalności gospodarczej należy oznaczyć miejsce zamieszkania i adres przedsiębiorcy, a jeżeli wykonuje działalność poza miejscem zamieszkania – również adres zakładu głównego, oddziału lub innego miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Przedsiębiorca ma obowiązek zgłaszać organowi ewidencyjnemu każdą zmianę tych danych. Dokładnie tak jest w przypadku czytelniczki. Musi ona zatem złożyć w urzędzie miasta wniosek o ujawnienie w ewidencji adresu zakupionego lokalu usługowego. Nie zmienia się natomiast urząd właściwy do ujawnienia zmian. Tu decydujące znaczenie ma bowiem miejsce zamieszkania, a nie prowadzenia działalności. Choćby więc czytelniczka kupiła lokal usługowy na drugim końcu Polski, i tak zgłasza to w dotychczasowym miejscu.

To nie koniec formalności. Czytelniczka musi zgłosić przeprowadzkę w urzędzie statystycznym. Odwiedzić trzeba również urząd skarbowy. Ustawa wymaga bowiem aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym (NIP). Wzór tego zgłoszenia został określony przez ministra finansów w formularzu NIP-1. Wymaga on od podatnika podania m.in. informacji o adresie głównego miejsca działalności gospodarczej. Co prawda rozporządzenie to nie ustawa i zawsze można argumentować, że minister przekroczył tu zakres ustawowego upoważnienia. Ustawa nie przewiduje bowiem podawania urzędowi skarbowemu danych dotyczących miejsca działalności. Mowa tam tylko o miejscu zamieszkania i miejscu zameldowania. Ponieważ zbadanie tej kwestii wymagałoby wszczęcia postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, wydaje się, że nie ma o co kruszyć kopii i lepiej dla własnego spokoju po prostu zgłosić zmiany urzędowi.

Podjęcia działalności w lokalu usługowym czytelniczka nie musi zgłaszać w ZUS. Aktualizowania nie wymagają także przepisy o podatku od towarów i usług. Formularz VAT-R nie zawiera bowiem w ogóle informacji o miejscu działalności. Nieco bardziej skomplikowana jest natomiast sprawa ujawnienia przeprowadzki w fakturach. Przepisy o podatku od towarów i usług wymagają jedynie podania w niej adresu stron. Nie ma w nich mowy o tym, czy chodzi o adres zamieszkania czy działalności. Wydaje się, że można pozostać przy podaniu tylko tego pierwszego. Nie ma natomiast obowiązku odrębnego ujawniania adresu miejsca działalności, jeśli jest on inny niż adres miejsca zamieszkania.

Podstawa prawna: art. 7b prawa działalności gospodarczej (DzU z 1999 r. nr 101, poz. 1178 ze zm.), art. 5 i art. 9 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (DzU z 2004 r. nr 269, poz. 2681 ze zm.), art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług (DzU z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.), § 9 rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU z 2005 r. nr 95, poz. 798 ze zm.), art. 42 ustawy o statystyce publicznej (DzU z 1995 r. nr 88, poz. 439 ze zm.), art. 36 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)