Chciałbym założyć działalność gospodarczą polegającą na instalowaniu systemów alarmowych, przeciwpożarowych i obserwacyjnych. Podobną firmę mam za granicą, posiadam również zagraniczną licencję na działalność tego typu. Czy może być ona uznana w Polsce? Jeśli nie, to gdzie powinienem wystąpić o nadanie licencji?

Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce reguluje ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.) oraz przepisy odrębne. W tym wypadku będzie to ustawa z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (DzU z 2005 r. nr 145, poz. 1221 ze zm.). Zgodnie z nią, żeby prowadzić działalność w zakresie ochrony osób lub mienia, trzeba mieć koncesję (art. 46 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Ochrona osób lub mienia może być wykonywana zarówno poprzez bezpośrednią ochronę fizyczną, jak również poprzez zabezpieczenia techniczne polegające na montażu elektronicznych urządzeń i systemów alarmowych sygnalizujących zagrożenie chronionych osób i mienia, oraz eksploatacji.

Jeżeli przedsiębiorca chce założyć firmę zajmującą się montowaniem systemów alarmowych, przeciwpożarowych i obserwacyjnych, to musi uzyskać licencję pracownika zabezpieczenia technicznego pierwszego stopnia (art. 28 ust. 1 ustawy o ochronie dóbr osobistych).

Zagraniczne licencje nie są w Polsce honorowane. Każdy, kto chce prowadzić działalność związaną z ochroną osób lub mienia, musi postarać się o licencję pracownika zabezpieczenia technicznego.

Licencje wydaje, na podstawie decyzji, komendant wojewódzki policji, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania danej osoby (on też odmawia jej wydania, zawiesza ją i cofa).

O licencję może ubiegać się osoba, która:

- jest obywatelem Polski lub innego kraju UE,

- biegle zna język polski,

- jest pełnoletnia,

- posiada pełną zdolność do czynności prawnych (stwierdzoną własnoręcznym oświadczeniem),

- nie była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne.

Licencje wydaje się osobom, które mają:

- nienaganną opinię (wydaną przez komendanta komisariatu policji właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania),

- zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania zadań (potwierdzoną orzeczeniem lekarskim),

- wykształcenie zawodowe techniczne o specjalności elektronicznej, elektrycznej, łączności, mechanicznej (lub ukończyły specjalny kurs bądź odbyły przyuczenie).

Chcąc uzyskać licencję, trzeba złożyć:

- wniosek o przyznanie licencji,

- kopię dowodu osobistego (oryginał do wglądu),

- oświadczenie o zdolności do czynności prawnych,

- orzeczenie lekarskie stwierdzające zdolność do wykonywania zadań pracownika zabezpieczenia technicznego,

- kopię świadectwa potwierdzającego niezbędne wykształcenie (bądź kwalifikacje, można również dostarczyć dyplom ukończenia kursu),

- dwie fotografie o wymiarach 3,5 x 2,5 cm.

Opłata za wydanie licencji wynosi 308 zł, co wynika z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 22 sierpnia 1998 r. w sprawie wysokości i trybu wnoszenia opłaty za wydanie licencji pracownika ochrony (DzU nr 98, poz. 627).

Więcej informacji można znaleźć na stronie: wpa.policja.waw.pl/index.php? option=com_ content &task= view&id=111&Itemid=213