Reklama
Rozwiń

Poradnik prawny: pomoc dla biznesu w czasie epidemii koronawirusa

Przygotowany przez rząd pakiet osłonowy dla firm jest bardzo szeroki. Wsparcie otrzymają zarówno duże firmy, jak i mikroprzedsiębiorcy.

Aktualizacja: 25.03.2020 07:35 Publikacja: 24.03.2020 18:40

Poradnik prawny: pomoc dla biznesu w czasie epidemii koronawirusa

Foto: Adobe Stock

Epidemia koronawirusa oraz idące za nią ograniczenia i zakazy uderzyły w podstawy gospodarcze naszego kraju. Wskutek zamknięcia wielu biznesów ucierpieli zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy. Restrykcje przełożyły się na spadek obrotów, przestoje produkcyjne czy wręcz zwolnienia. Wiele firm, zwłaszcza tych mniejszych, znalazło się na granicy bankructwa.

Państwa całego świata, również Polska, zaczęły poszukiwać rozwiązań i mechanizmów, które miałyby ograniczyć negatywne skutki pandemii. Rząd Mateusza Morawieckiego przygotował wart 212 mld zł pakiet osłonowy. Wsparcie jest bardzo szerokie, otrzymają je zarówno duzi przedsiębiorcy, m.in. poprzez poluzowanie przepisów zamówień publicznych, dotacje państwa w wyniku przestojów, jak i najmniejsze firmy, które po spadku obrotów będą mogły korzystać ze zwolnień w płaceniu składek na ZUS czy z mikropożyczek. A przedsiębiorcy zalegający kontrahentom z płatnościami nie będą musieli odprowadzać większego podatku. Na szczególną pomoc może liczyć branża turystyczna, bo w podstawy tego biznesu najmocniej uderzył koronawirus. Odsiecz mogą otrzymać też np. najemcy nieczynnych sklepów w galeriach handlowych, którzy zapłacą niższy czynsz.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego