Aktualizacja: 25.03.2020 07:35 Publikacja: 24.03.2020 18:40
Foto: Adobe Stock
Epidemia koronawirusa oraz idące za nią ograniczenia i zakazy uderzyły w podstawy gospodarcze naszego kraju. Wskutek zamknięcia wielu biznesów ucierpieli zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy. Restrykcje przełożyły się na spadek obrotów, przestoje produkcyjne czy wręcz zwolnienia. Wiele firm, zwłaszcza tych mniejszych, znalazło się na granicy bankructwa.
Państwa całego świata, również Polska, zaczęły poszukiwać rozwiązań i mechanizmów, które miałyby ograniczyć negatywne skutki pandemii. Rząd Mateusza Morawieckiego przygotował wart 212 mld zł pakiet osłonowy. Wsparcie jest bardzo szerokie, otrzymają je zarówno duzi przedsiębiorcy, m.in. poprzez poluzowanie przepisów zamówień publicznych, dotacje państwa w wyniku przestojów, jak i najmniejsze firmy, które po spadku obrotów będą mogły korzystać ze zwolnień w płaceniu składek na ZUS czy z mikropożyczek. A przedsiębiorcy zalegający kontrahentom z płatnościami nie będą musieli odprowadzać większego podatku. Na szczególną pomoc może liczyć branża turystyczna, bo w podstawy tego biznesu najmocniej uderzył koronawirus. Odsiecz mogą otrzymać też np. najemcy nieczynnych sklepów w galeriach handlowych, którzy zapłacą niższy czynsz.
Rządowy pakiet deregulacyjny ma uprościć życie przedsiębiorcom. Sejmowa opozycja zauważa, że likwiduje niewiele...
Perspektywy opublikowały wyniki kolejnego rankingu programów MBA, czyli studiów kształcących menedżerów. "Złotą...
Współpraca podmiotów państwowych i samorządowych z sektorem prywatnym jest kluczowa dla zwiększenia efektywności...
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za p...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas