Od dwóch tygodni w gabinecie lekarskim nie wystarczy już zlewozmywak – musi być tam także umywalka. Śpieszymy o tym donieść, gdyż „zginęło” rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia, urządzenia i sprzęt medyczny służące wykonywaniu indywidualnej praktyki lekarskiej (z 9 marca 2000 r.). Lekarze nie wiedzą, na czym stoją.

Oczywiście akt prawny nie może zginąć jak portfel – chodzi o to, że wielu medyków i prawników sądziło, iż dawno został on uchylony. Tym bardziej że są nowe, aktualniejsze rozporządzenia. Okazuje się, że są w błędzie. Problematyczne rozporządzenie jest jak fatamorgana – pojawia się i znika. Powołują się na nie podczas kontroli zarówno inspektorzy sanepidu, jak i przedstawiciele samorządu lekarskiego. Warszawska Okręgowa Rada Lekarska grozi swoim członkom, że w razie stwierdzenia istotnych odstępstw od wymagań określonych w tym akcie prawnym odbierze im prawo prowadzenia prywatnego gabinetu.

Jeśli założyć, że to rozporządzenie działa, to od dwóch tygodni należałoby uwzględnić wiele przewidzianych w nim rygorów. Tak np. w gabinecie ginekologa i urologa musi być oddzielna kabina higieny osobistej.

Czy ostatecznie przepisy z 9 marca 2000 r. obowiązują, czy nie? – pytają lekarze, do których docierają sprzeczne sygnały z Sejmu i z Ministerstwa Zdrowia. Zainteresowanych wyjaśnieniem tego prawnego stanu rzeczy jest wielu, bo istnieje też inne rozporządzenie ministra zdrowia – o niemal identycznej nazwie.

„Czy rozporządzenie ministra zdrowia z 10 listopada 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pod względem sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej, wymaga, żeby dentyści, którzy mają sprzęt kupiony w 2000 r., nabywali nowe umywalki i spluwaczki podłączone bezpośrednio do bieżącej wody?” – pyta na prawniczym forum internetowym lekarz dentysta.

„Nakaz dostosowania gabinetów, zoz itp. do wymagań UE przesunięto niedawno do 2012 r.” – odpowiada mu prawnik. Ma rację, ale pytającemu dentyście niewiele to pomoże, bo prywatnej praktyki dotyczy inne rozporządzenie – właśnie to „zagubione” – z 9 marca 2000 r. Czy ono w końcu obowiązuje, czy nie?

Nie dowie się tego raczej osoba, która chciałaby prześledzić jego historię w sejmowym Internetowym Systemie Aktów Prawnych. Podano tam datę wydania rozporządzenia (9 marca 2000 r.), datę jego wejścia w życie (8 kwietnia 2000) i datę uchylenia (2 lutego 2005 r.). Ale, o ironio, mimo że wskazano datę uchylenia – w tym tygodniu dopisano też uwagę, że… „rozporządzenie obowiązuje w oparciu o komunikat Ministerstwa Zdrowia”.

Komunikat resortu zdrowia głosi zaś, że „w związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi obowiązywania rozporządzenia” Ministerstwo Zdrowia informuje, że nadal ono obowiązuje.

Skąd to całe zamieszanie? Otóż wiele osób i instytucji uznało, że ten akt prawny uchyliła ustawa z 2 lipca 2004 r.

– przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Ministerstwo jest jednak innego zdania i wyjaśnia, że zmieniono tylko podstawę do wydania rozporządzenia, a nie samo rozporządzenie.Krótko mówiąc, obowiązują oba akty wykonawcze – i z 10 listopada 2006 r., i z 9 marca 2000 r. Tyle tylko, że wyłącznie ten ostatni dotyczy lekarzy prowadzących prywatną praktykę.

Skoro sama służba zdrowia gubi się w wydawanych dla siebie rozporządzeniach, dokładnie tak jak sejmowi i ministerialni prawnicy, to jak ma się w nich zorientować zwykły lekarz?