Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (VI SA/Wa 190/08)
potwierdził, że taki przedsiębiorca może wykonywać przewozy jedynie autokarem lub autobusem. Aby używać również busa, trzeba wystąpić o licencję na taki właśnie rodzaj przewozów. Decyzja ministra transportu o odmowie dokonania zmiany licencji była więc zgodna z prawem.
Przedsiębiorca nie zgadzał się z nią. W skardze do sądu podkreślał, że odmowa była nieuzasadniona. Rozporządzenie EWG 684/92 z 1992 r. w sprawie wspólnych zasad międzynarodowego przewozu osób autokarem i autobusem (i wydana na tej podstawie licencja) nie zabrania transportu międzynarodowego osób busami, mieszczącymi do dziewięciu osób łącznie z kierowcą. Ustawa o transporcie drogowym, która nie stoi w sprzeczności ze wspomnianym rozporządzeniem, nie przewiduje różnych licencji na transport międzynarodowy różnymi pojazdami. Wymóg Ministerstwa Transportu, nakładający na przedsiębiorców obowiązek starania się o następną licencję, na busa, nie znajduje więc odzwierciedlenia w przepisach prawa Posiadana licencja wspólnotowa jest kontynuacją poprzedniej licencji, uprawniającej do wykonywania przewozów z przekroczeniem granic Polski w określonym w niej zakresie oraz do wykonywania tych przewozów w krajowym transporcie drogowym. Nie ma w niej żadnego zapisu, ograniczającego wykonywanie przewozów jedynie do autobusów i autokarów. Zgodnie z art. 12 ust. 2 i 2a ustawy o transporcie drogowym, licencja na międzynarodowy transport drogowy uprawnia do przewozu osób nie tylko z przekroczeniem granicy RP, lecz również do przewozów w krajowym transporcie drogowym. Tym samym zawiera całość uprawnień, przyznawanych przez licencję na krajowy transport drogowy.
– Treść wspomnianego przepisu rzeczywiście może budzić wątpliwości – przyznał sąd. Rozszerzając uprawnienia licencji na transport międzynarodowy również na przewozy krajowe, przepis ten odwołuje się do licencji, w treści której powinien być określony rodzaj przewozów. Ponieważ przepisy wspólnotowe wymagają licencji na przewozy osób autokarem lub autobusem, licencja wspólnotowa, którą posiada przedsiębiorca, wskazuje, że dotyczy ona właśnie przewozu osób autokarem lub autobusem. Na podstawie takiej licencji nie może więc on przewozić zarobkowo osób pojazdem innym niż autokar lub autobus. Dotyczy to zarówno transportu krajowego, jak i międzynarodowego. Jeżeli przedsiębiorca chce wozić ludzi busem, musi złożyć wniosek o odrębną licencję. Wyrok jest nieprawomocny.