Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do minister pracy o zrównanie sytuacji rodziców adopcyjnych i naturalnych, którym rodzą się bliźnięta.Osoba, która adoptuje dziecko, ma prawo do urlopu na prawach macierzyńskiego. Wynika ono z art. 183 § 1 kodeksu pracy. Ten, kto przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu o jego adopcję lub przyjął je jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodzin zawodowych), ma prawo do 18 tygodni takiego urlopu. Może z niego skorzystać nie później niż do ukończenia przez dziecko siedmiu lat, a gdy podopiecznemu odroczono obowiązek szkolny – do dziesięciu lat.
Artykuł 180 k.p. przewiduje dłuższy, 28-tygodniowy, urlop macierzyński, gdy urodzą się dzieci z ciąży mnogiej. Nie ma jednak takiego uprawnienia dla rodziców adopcyjnych.
“Trudno znaleźć argumenty odmawiające pracownikowi adoptującemu bliźnięta prawa do zwiększonego wymiaru urlopu na warunkach macierzyńskiego. Dłuższy urlop ma umożliwić prawidłową realizację zwiększonych obowiązków wychowawczych. Ustalenie zatem jednego wymiaru urlopu na warunkach macierzyńskiego (…) bez względu na to, czy dochodzi do adopcji jednego dziecka czy bliźniąt, jest nieuzasadnione zarówno z punktu widzenia społecznego, jak i prawnego. Stawia bowiem pracownika dokonującego adopcji bliźniąt w sytuacji mniej korzystnej w stosunku do adoptującego jedno dziecko” – napisał w wystąpieniu Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika. Rozwiązanie to krytykowane jest także w doktrynie. Warto dodać, że kiedyś k.p. przewidywał dłuższy urlop dla adoptujących bliźnięta.
Urlop na warunkach macierzyńskiego traktowany jest równoważnie z urlopem macierzyńskim, a za jego czas przysługuje zasiłek macierzyński (art. 29 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 4 i 4a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).