Określa on zasady przyznawania mieszkania, zwrotu kosztów przeniesienia, zwrotu opłat za udostępnione czasowo mieszkanie, a także warunki przyznawania jednorazowego świadczenia za przeniesienie i koszty przeprowadzki do innej miejscowości.

Urzędnik uzyska prawo do urzędowego mieszkania, jeżeli granice administracyjne miejscowości, do której następuje przeniesienie, znajdują się w odległości większej niż 50 km w linii prostej od miejscowości, w której stale mieszka.

Mieszkanie musi być dostosowane do sytuacji rodzinnej przenoszonego, dlatego musi on w ciągu siedmiu dni od otrzymania decyzji o przeniesieniu przedstawić dyrektorowi urzędu generalnego oświadczenie o liczbie członków rodziny, którzy wraz z nim zmienią miejsce zamieszkania.

Jeżeli tego nie zrobi, otrzyma mieszkanie o powierzchni do 40 metrów kwadratowych, czyli o metrażu przewidzianym tylko dla jednej osoby.

Projekt rozporządzenia przewiduje także zwrot kosztów najmu mieszkania z wyłączeniem kaucji oraz opłat za energię, wodę, gaz, telefon, abonamentu telewizyjnego i innych opłat eksploatacyjnych.

Projekt przewiduje również przyznanie przenoszonemu mieszkania o powierzchni większej niż norma określona dla konkretnej liczby osób. W takiej sytuacji koszty najmu mieszkania w części przekraczającej normę będzie ponosił sam przenoszony urzędnik.

Umowę najmu będzie podpisywał przenoszony i będzie ją musiał przedstawić dyrektorowi urzędu wraz z dokumentem potwierdzającym zameldowanie w udostępnionym mieszkaniu jego i pozostałych członków rodziny.

Zaproponowano zasady kosztów transportu i przewozu rzeczy przewożonego. Zwrot tych kosztów ma nastąpić na podstawie przedstawionych biletów lub pisemnego oświadczenia o wykorzystaniu do podróży samochodu niebędącego własnością pracodawcy. Koszty transportu mebli i innych rzeczy urzędnika i jego rodziny muszą być udokumentowane rachunkami. Maksymalna kwota wydatków na ten cel, jakie mogą być zwrócone, nie przekroczy dwukrotności kwoty bazowej służącej do ustalania wynagrodzeń członków korpusu służby cywilnej określonej w ustawie budżetowej na rok, w którym nastąpiło przeniesienie. W 2008 r. ta kwota wynosi 1837,10 zł.

Jednorazowe świadczenie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ma być wypłacane w terminie siedmiu dni od dnia podjęcia przez urzędnika pracy w nowym miejscu.