Pracownik z dłuższym stażem podlega bowiem ochronie przed zwolnieniem określonej w art. 53 kodeksu pracy. Zakaz ten wiąże szefa przez czas, kiedy pobiera wynagrodzenie chorobowe, zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne przez pierwsze trzy miesiące. Zatrudniający ma zatem związane ręce nawet przez 270 dni albo 360 – jeśli chodzi o gruźlicę.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 6 kwietnia 2007 r. (II PK 263/06) objęcie ochroną stosunku pracy pracownika niezdolnego do pracy wskutek choroby podczas pierwszych trzech miesięcy przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym następuje, choćby nie mógł on wykazać pracodawcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego bezpośrednio po zasiłku.

Procedura podejmowania przez ZUS decyzji o przyznawaniu lub odmowie przyznania świadczenia rehabilitacyjnego jest długotrwała. Zwolnienie zatrudnionego przed otrzymaniem decyzji ZUS wiąże się jednak z dużym ryzykiem dla firmy. Jest to bowiem dopuszczalne dopiero, gdy niezdolność pracownika do pracy trwa dłużej niż łączny okres otrzymywania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące.

Pracodawca, który wie o nadal istniejącej niezdolności do pracy, powinien uwzględniać, że nie upłynął jeszcze wymagany okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Mimo że nie jest w stanie przewidzieć decyzji ZUS w tej sprawie, to powinien na nią poczekać. Procedura w ZUS wstrzymuje automatycznie zastosowanie art. 53 § 1 pkt 1b kodeksu pracy, i to nawet wtedy, gdy zatrudniony nie jest w stanie udokumentować przyznanego mu prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

Taki stan niepewności nie może jednak trwać dłużej niż pierwsze trzy miesiące pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Pani Marcie upłynęły 182 dni zwolnienia lekarskiego 21 sierpnia 2007 r. Złożyła dokumenty do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne. ZUS przyznał je dopiero 26 października br. za okres od 22 sierpnia br. do 22 lutego następnego roku. W takiej sytuacji rozwiązanie z nią umowy o pracę bez wypowiedzenia przed 22 listopada br. (tj. przed upływem pierwszych trzech miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego) zostałoby dokonane z naruszeniem przepisów.