Anna Kozanecka-Żarnecka

– Mój problem dotyczy spółki komandytowo-akcyjnej (SKA). Czy można zarejestrować podwyższenie kapitału zakładowego w takiej spółce, jeżeli akcje imienne zostały objęte, ale nie zostały opłacone? Zgodnie z przepisami o spółce akcyjnej stosowanymi odpowiednio do SKA akcje imienne powinny być przed zarejestrowaniem pokryte przynajmniej w 25 proc. (art. 309 § 3 kodeksu spółek handlowych). Jednak różnica między SA i SKA jest taka, że podwyższenie kapitału w SKA następuje już z momentem podjęcia uchwały i nie wymaga rejestracji, natomiast w SA dopiero rejestracja oznacza podwyższenie kapitału. W moim przypadku w SKA doszło do podwyższenia kapitału przez wymianę pism ofertowych w ramach subskrypcji prywatnej. Inwestor przyjął ofertę, przez co objął akcje i jednocześnie zobowiązał się do opłacenia ich w terminie miesiąca od dnia objęcia akcji. Czy w tym stanie rzeczy doszło do podwyższenia kapitału czy też nie i czy należy to zgłosić do KRS czy czekać na opłacenie akcji przez inwestora? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY

W myśl art. 126 § 1 kodeksu spółek handlowych w sprawach nieuregulowanych w przepisach dotyczących spółki komandytowo-akcyjnej stosuje się w zakresie określonym w tym przepisie odpowiednio przepisy dotyczące spółki jawnej. W innych zaś sprawach odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy dotyczące spółki akcyjnej. W szczególności chodzi o przepisy dotyczące kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej i walnego zgromadzenia.

Jak zatem z powyższego wynika, w przedstawionym przez czytelnika stanie faktycznym konieczne jest odwoływanie się do przepisów dotyczących spółki akcyjnej.Należy przyjąć, iż w omawianym przypadku podwyższenie kapitału zakładowego nastąpiło w trybie określonym w art. 431 § 2 k.s.h., tj. poprzez emisję nowych akcji w drodze złożenia oferty przez spółkę i jej przyjęcia przez oznaczonego adresata. Sama emisja nowych akcji nie prowadzi do podwyższenia kapitału zakładowego. Niezbędne do tego jest objęcie akcji nowej emisji.

Zgodnie zaś z brzmieniem art. 309 § 3 k.s.h., stosowanym odpowiednio, akcje obejmowane za wkłady pieniężne powinny być opłacone przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego co najmniej w jednej czwartej ich wartości nominalnej.

Jak stanowi art. 341 k.s.h., podwyższenie kapitału wymaga podjęcia odpowiedniej uchwały i co do zasady zmiany statutu. Zgodnie z treścią art. 341 § 4 k.s.h. uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego należy zgłosić do sądu w terminie sześciu miesięcy od dnia jej powzięcia, gdyż po tym terminie traci ona moc. Oznacza to, że po upływie tego terminu podwyższenie będzie bezskuteczne, złożony zaś w sądzie wniosek zostanie oddalony.

Należy pamiętać i o tym, że jeśli przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego spółki pokryta została tylko część podwyższanego kapitału zakładowego, dokonanie każdego dalszego wkładu na kapitał zakładowy powinno zostać zgłoszone do sądu (art. 321 § 2 k.s.h. w zw. z art. 431 § 7 k.s.h.).

Reasumując, należy stwierdzić, że:

- podwyższenie kapitału zakładowego będzie wymagało zgłoszenia do KRS,

- przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego obejmowane akcje muszą zostać opłacone co najmniej w jednej czwartej.

Autorka jest adwokatem w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy