Uczynienie spółki z o.o. komplementariuszem w spółce komandytowej może być dla wspólników/wspólnika tej pierwszej dobrym sposobem na skorzystanie z dobrodziejstw spółki komandytowej, przy jednoczesnym zachowaniu ograniczonej odpowiedzialności.Dlatego jest to bardzo popularna forma prowadzenia działalności w Europie Zachodniej, w tym szczególnie w Niemczech i w Austrii. W tej formie działają nawet wielkie koncerny, których udziałowcami są osoby fizyczne. W Niemczech taka spółka oznaczana jest jako GmbH & Co.KG lub AG & Co.KG.W Polsce spółka komandytowa, w której komplementariuszem jest ABC spółka z o.o. lub ABC spółka akcyjna powinna być oznaczona odpowiednio: ABC sp. z o.o. i Wspólnicy sp.k. lub ABC SA i Wspólnicy sp.k.
Komplementariusz odpowiada wprawdzie bez ograniczeń za zobowiązania spółki komandytowej, ale gdy w tej roli występuje spółka z o.o., to ta nieograniczona odpowiedzialność dotyczy tylko spółki z o.o., natomiast wspólnicy/wspólnik spółki z o.o. (którzy mogą być równocześnie komandytariuszami spółki komandytowej) nie odpowiadają ani za zobowiązania spółki z o.o., ani tym bardziej za zobowiązania spółki komandytowej, której komplementariuszem uczynili spółkę z o.o.
Jednocześnie wspólnicy/wspólnik tej spółki z o.o. mogą cieszyć się udogodnieniami przewidzianymi dla spółki komandytowej, przede wszystkim możliwością pozyskiwania cudzego kapitału, przy jednoczesnym braku konieczności dzielenia się władzą w spółce. Co do zasady, komandytariusz ma prawo uczestniczenia w zyskach spółki komandytowej, nie ma natomiast ani prawa, ani obowiązku prowadzenia jej spraw. Jednakże zgoda komandytariusza jest wymagana w przypadku spraw przekraczających zakres zwykłych czynności spółki komandytowej, chyba że umowa tej spółki stanowi inaczej.
Będąc spółką niemającą osobowości prawnej, spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych ani też od osób fizycznych. Przychody spółki komandytowej, koszty uzyskania przychodów, a także przypadające na spółkę komandytową wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, kwoty zwolnień, ulg podatkowych, kwoty obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku rozliczane są nie w samej spółce komandytowej, lecz u jej udziałowców, w stosunku do posiadanych przez nich udziałów w spółce komandytowej. Zasada ta dotyczy zarówno komplementariuszy, jak i komandytariuszy, zarówno osób prawnych, jak i fizycznych.
Działanie poprzez spółkę komandytową nie rodzi zatem – dla wspólnika osoby fizycznej – problemu podwójnego opodatkowania, występującego w spółkach kapitałowych, gdzie dochód najpierw jest opodatkowany w samej spółce, a następnie ponownie u wspólnika tej spółki. Zatem, z punktu widzenia wspólników/wspólnika spółki z o.o. wstępującej w rolę komplementariusza, w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym nie zachodzą żadne istotne zmiany. Dochód osiągany przez spółkę z o.o., poprzez uczestnictwo w spółce komandytowej, nadal będzie opodatkowywany w spółce z o.o., a zyski wypłacane ze spółki z o.o. jej wspólnikom/wspólnikowi będą opodatkowane u tych wspólników.
Brak podwójnego opodatkowania dochodów w spółce komandytowej może być szczególną zachętą dla potencjalnych komandytariuszy. Wnosząc bowiem wkład do spółki komandytowej, odpowiadają za jej zobowiązania jedynie do wysokości sumy komandytowej, mogą przy tym uczestniczyć w jej zyskach, które opodatkowują tylko wraz z innymi swoimi dochodami. Gdyby ten sam kapitał wniesiony został przez nich do spółki kapitałowej (z o.o. lub akcyjnej), wówczas dochody byłyby podwójnie opodatkowane, najpierw w spółce kapitałowej, a następnie u nich.
Jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej spółka komandytowa jest natomiast podatnikiem innych podatków. I tak, wykonując samodzielnie działalność gospodarczą, staje się podatnikiem podatku od towarów i usług, bez względu na cel i rezultat tej działalności.Wykonując czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, np. produkując, sprzedając, importując lub eksportując wyroby akcyzowe, spółka komandytowa staje się podatnikiem akcyzy.
Będąc spółką osobową, spółka komandytowa jest podmiotem prawa i jako przedsiębiorca może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywaną.W konsekwencji może być podatnikiem podatku od nieruchomości, jeśli np. posiada nieruchomość, podlegać obowiązkowi podatkowemu w podatku od środków transportu, jeśli środek transportu na nią został zarejestrowany.Spółka komandytowa jest też podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie, w jakim pozostaje stroną tych czynności. Spółka komandytowa podlega też opłatom o charakterze publicznoprawnym, np. opłacie administracyjnej lub skarbowej, jeśli korzysta z określonych czynności urzędowych lub składa w urzędzie czy sądzie dokument pełnomocnictwa.
Autorzy są doradcami podatkowymi, partnerami w Spółce Krzysztof Modzelewski i Wspólnicy sp. z o.o. w organizacji