- Dzięki uchwalonym zmianom pracownicy sektora handlowego nie będą się już czuli obywatelami drugiej kategorii. Dla nich to historyczny moment. Nikt już nie będzie im robił łaski, dając wolne w dni świąteczne. W przyszłości powalczymy o prawo do wolnych niedziel - mówi Alfred Bujara, przewodniczący handlowej NSZZ "Solidarność".

Zgodnie z nowymi przepisami praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Rozwiązanie to zdaniem ustawodawcy uniemożliwi pracę sklepów w najważniejsze dni świąteczne. Nie będzie można uzasadnić ich otwarcia szczególnymi potrzebami ludności i użytecznością społeczną.

Ograniczenie nie dotyczy placówek niezatrudniających pracowników, np. rodzinnego małego sklepiku prowadzonego przez osobę, która zarejestrowała działalność gospodarczą. W dni świąteczne będą mogły też pracować m.in. apteki i stacje benzynowe.

W dalszym ciągu dozwolona będzie praca w handlu w niedziele, jeżeli polega na wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność i codzienne potrzeby ludności.

Zakaz pracy w handlu dotyczy 12 najważniejszych świąt, o których mowa w ustawie z 18 stycznia 1951 r. (DzU nr 4 poz. 28 ze zm). Pracownicy sklepów będą mieli wolne w Nowy Rok, święta Wielkiejnocy, 1 Maja, 3 Maja, w pierwszy dzień Zielonych Świątek, w Boże Ciało, 15 sierpnia -w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych (1 listopada), Święto Niepodległości (11 listopada), a także w święta Bożego Narodzenia.

Posłowie zdecydowali, że jeżeli jedno z tych świąt będzie przypadać w niedzielę, handlowcy będą musieli zamknąć swoje placówki.

Ustawa czeka teraz tylko na podpis prezydenta RP. Związkowcy nie spodziewają się jej zawetowania. Przepisy wprowadzające ograniczenia w pracy w święta wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.