Krajowa Izba Doradców Podatkowych zaapelowała we wtorek do ministra finansów Tadeusza Kościńskiego o niezwłoczne podjęcie działań zapobiegających opodatkowaniu firm, które będą miały, lub już mają, umorzoną część subwencji otrzymanej z Polskiego Funduszu Rozwoju w ramach Tarczy Finansowej PFR dla Firm i Pracowników. Według doradców opodatkowanie może spowodować zachwianie płynności finansowej beneficjentów, zwłaszcza małych podmiotów. Wiele z nich nadal odczuwa negatywne skutki zamknięcia gospodarki.
Czytaj także:
Zwolnienie z podatku dla umorzonych subwencji z PFR pilnie potrzebne
„Być może najszybszym sposobem dla osiągnięcia neutralności podatkowej umorzenia subwencji byłoby wydanie w ramach delegacji ustawowej rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dla podatników do czasu wprowadzenia rozwiązań ustawowych" – napisał prof. Adam Mariański, szef Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
Doradcy zwracają uwagę, że sprawa dotyczy różnorodnych podatników, od tych najmniejszych po firmy średniej wielkości. Wymaga to kompleksowych zmian prawnych, a czasu pozostało niewiele. Termin płatności zaliczki na podatek dochodowy od umorzonej części subwencji przypada bowiem na 21 czerwca 2021 r.
Przypomnijmy, że od 29 kwietnia br. subwencje z Tarczy Finansowej PFR można umorzyć nawet w 100 procentach. Ministerstwo Finansów już w maju 2020 r. informowało, że rozważa zwolnienie z PIT przychodu, który powstanie w wyniku takiego umorzenia. Dotychczas nie ma jednak odpowiednich przepisów. Przedsiębiorcy, którzy otrzymali decyzję o umorzeniu w maju, powinni zapłacić podatek do 21 czerwca.