Restrykcje dotknęły m.in. branże: gastronomiczną, fitness, targową, estradową, filmową, rozrywkową i rekreacyjną – a od 7 listopada także m.in. sklepy (z wyjątkami) położone w galeriach handlowych. To już kolejne w tym roku ograniczenia (po wprowadzonych w marcu i kwietniu). Czy przedsiębiorcy zdołają zachować swoje firmy? By tak się stało, potrzebna jest pomoc państwa – i to jak najszybciej.
Skutkiem wprowadzenia ograniczeń w funkcjonowaniu przedsiębiorstw jest przecież spadek ich przychodów, co w wielu przypadkach może oznaczać utratę płynności finansowej. Następnym etapem jest upadłość. A to oznacza zagrożenie także dla kontrahentów upadających przedsiębiorców, i dla ich pracowników, którzy stracą miejsca pracy.
Czytaj także:
Tarcza antykryzysowa 5.0 dla branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej
Pod koniec października wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy tzw. antykryzysowej tarczy branżowej. Zaproponowano w nim wsparcie dla przedsiębiorców działających w branżach, których dotyczą ograniczenia – m.in.: dodatkowe świadczenie postojowe, zwolnienia z obowiązku opłacania kładek ZUS, możliwość udzielenia pożyczki przeznaczonej na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności mikroprzedsiębiorcy. Firmy liczyły na to, że projekt będzie procedowany na posiedzeniu Sejmu, które zaplanowano na początek listopada. Ale ostatecznie przesunięto je na 18 i 19 listopada.
Oczekując na posiedzenie Sejmu, być może warto włączyć do projektu ustawy chociaż część propozycji przygotowanych przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw (>piszemy o nich na str. 2). To rozwiązania korzystne dla firm, dobrze oceniane przez wiele środowisk gospodarczych i naukowych. I tym bardziej warto, że od tego jak poradzą sobie z kryzysem przedsiębiorcy zależy stan naszego państwa.
podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (DzU z 2020 r., poz. 1758 ze zm.)
Wyłączenia i ograniczenia
Galerie handlowe
Od 7 listopada ograniczone jest funkcjonowanie galerii handlowych i parków handlowych. Otwarte pozostają tylko niektóre punkty usługowe, które mają istotne znaczenia dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie) oraz apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami. W pozostałych placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów: sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2; w sklepach powyżej
100 m2 – 1 os/15 m2.
Hotele
Od 7 listopada ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej. Hotele są dostępne tylko dla: gości przebywających w podróży służbowej; dla sportowców w czasie zgrupowań; dla osób, które wykonują zawód medyczny - w związku z tzw. „Hotelem dla medyka"; pacjentów oraz ich opiekunów, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej. Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko dla gości hotelowych nocujących co najmniej jedną dobę hotelową.
Placówki kultury
Od 7 listopada działalność placówek kultury w tym min. teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, jest zawieszona (działalność bibliotek również).
Gastronomia
Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz dowozie.
Targi, wystawy, kongresy, konferencje
Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
Salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu
Salony urody, tatuażu, fryzjerzy, a także kosmetyczki działają w reżimie sanitarnym. Stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 2 m od powierzchni podłogi.
Siłownie, kluby i centra fitness, baseny oraz aquaparki
Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów;
są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach
współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń
sportowych; są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach
zajęć na uczelni lub w szkole.