Aktualizacja: 14.03.2020 08:09 Publikacja: 13.03.2020 23:01
Foto: Bloomberg
Warto, by wiedzieli o tym przedsiębiorcy, że ich firmy i pracownicy w swojej dziłalności gospodarczej muszą zmierzyć się z różnorodnymi i niespodziewanymi zdarzeniami, czyli powodziami, awariami energetycznymi, trzęsieniami ziemi, pożarami, wojnami, strajkami, wreszcie z epidemiami.
Nigdy się nie poddaję – taka powinna być dewiza sprawnego, ale i odpowidzialnego menedżera działającego w trudnych „warunkach", nawet tych zagrażających życiu i zdrowiu. Wprawdzie firma to nie armia, ale trochę ma wspólnego z dyscypliną. Tyle, w ramach wstępnej oceny, a co jeszcze ? Ano warto pamiętać o wejściu na nowe rynki i nie rezygnować z tego, nawet w tych ekstraordynaryjnych warunkach, które przecież z pewnością wkrótce będą przedmiotem wspominek przy piwie, winie i słonych paluszkach. Właśnie zapowiedziano konkurs dla małych i średnich przedsiębiorstw z Polski wschodniej, w którym można niejako „wygrać" 800 tys. złotych. Pieniądze są z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Na co wolno będzie przeznaczyć otrzymane dofinansowanie? Przede wszystkim na projekty, które pozwolą znaleźć nowych biznesowych partnerów zagranicznych lub przygotować atrakcyjne oferty eksportowe. Nabór wniosków będzie prowadzony w dwóch rundach – pierwsza od 7 kwietnia do 4 maja, druga zaś od 4 sierpnia do 7 września. Warto zwrócić uwagę, że pieniądze można przeznaczyć na atrakcyjne zadania takie jak: zagraniczne podróże służbowe, koszty organizacji pokazów, prezentacje lub degustacje produktów podczas zagranicznych targów, wystaw lub misji, zakup usług w zakresie organizacji spotkań z potencjalnymi partnerami handlowymi itp. Chodzi o to, by firma mogła pokazać się za granicą. Może to być szczególnie ważne, gdyż dziś odwołuje się targi, wystawy, imprezy handlowe, spotkania i negocjacje ze względu na krążącego wirusa. Warto jednak planować rozwój firmy, zakładając, że koronawirus nie dotrwa do lata. Doceniać go można, ale nie należy przeceniać i w związku z tym zabrać się już teraz za przygotowanie wniosków konkursowych.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w domu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prawie po...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski po pierwszym etapie działania ogłasza sukces: około 60 proc. jego propozycji...
Eksperci nie mają wątpliwości: deregulacja to niezwykle ważny proces, jednak ofensywa legislacyjna, którą rząd p...
Projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych zostanie skorygowany.
Związki zawodowe najwięcej członków pozyskują w pierwszym roku od utworzenia zakładowej organizacji związkowej....
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas