Aktualizacja: 14.03.2020 08:09 Publikacja: 13.03.2020 23:01
Foto: Bloomberg
Warto, by wiedzieli o tym przedsiębiorcy, że ich firmy i pracownicy w swojej dziłalności gospodarczej muszą zmierzyć się z różnorodnymi i niespodziewanymi zdarzeniami, czyli powodziami, awariami energetycznymi, trzęsieniami ziemi, pożarami, wojnami, strajkami, wreszcie z epidemiami.
Nigdy się nie poddaję – taka powinna być dewiza sprawnego, ale i odpowidzialnego menedżera działającego w trudnych „warunkach", nawet tych zagrażających życiu i zdrowiu. Wprawdzie firma to nie armia, ale trochę ma wspólnego z dyscypliną. Tyle, w ramach wstępnej oceny, a co jeszcze ? Ano warto pamiętać o wejściu na nowe rynki i nie rezygnować z tego, nawet w tych ekstraordynaryjnych warunkach, które przecież z pewnością wkrótce będą przedmiotem wspominek przy piwie, winie i słonych paluszkach. Właśnie zapowiedziano konkurs dla małych i średnich przedsiębiorstw z Polski wschodniej, w którym można niejako „wygrać" 800 tys. złotych. Pieniądze są z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Na co wolno będzie przeznaczyć otrzymane dofinansowanie? Przede wszystkim na projekty, które pozwolą znaleźć nowych biznesowych partnerów zagranicznych lub przygotować atrakcyjne oferty eksportowe. Nabór wniosków będzie prowadzony w dwóch rundach – pierwsza od 7 kwietnia do 4 maja, druga zaś od 4 sierpnia do 7 września. Warto zwrócić uwagę, że pieniądze można przeznaczyć na atrakcyjne zadania takie jak: zagraniczne podróże służbowe, koszty organizacji pokazów, prezentacje lub degustacje produktów podczas zagranicznych targów, wystaw lub misji, zakup usług w zakresie organizacji spotkań z potencjalnymi partnerami handlowymi itp. Chodzi o to, by firma mogła pokazać się za granicą. Może to być szczególnie ważne, gdyż dziś odwołuje się targi, wystawy, imprezy handlowe, spotkania i negocjacje ze względu na krążącego wirusa. Warto jednak planować rozwój firmy, zakładając, że koronawirus nie dotrwa do lata. Doceniać go można, ale nie należy przeceniać i w związku z tym zabrać się już teraz za przygotowanie wniosków konkursowych.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości (PON) m.in. zmieniła się definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. W poniedziałek 24 marca zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej", w którym eksperci wyjaśnią wszystko, co trzeba wiedzieć o PON.
Pieniądze publiczne powinny poprawiać płace i warunki pracy zatrudnionych – wynika z ogólnoeuropejskiego badania.
Członkowie zarządu będą mogli realnie bronić się w postępowaniach o przeniesienie na nich odpowiedzialności za podatkowe długi spółek.
Ugoda z fiskusem czy skrócenie okresu przedawnienia podatków to wyciągnięte z kosza pomysły komisji kodyfikacyjnej. Warto do nich wrócić w ramach deregulacji – przekonuje ekspert.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Nie będzie już Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Instytucja ta nie zostanie jednak zlikwidowana - informuje w wydanym oświadczeniu Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Rzecznika MŚP.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rok 2020 dowiódł, że dla patogenów granice nie istnieją. Z końcem 2019 r. zaczęły pojawiać się doniesienia o przypadkach tajemniczego zapalenia płuc – z chorobą zmagano się w Chinach. Wkrótce wirus – nieco później nazwany SARS-CoV-2 – pojawił się w Europie. 4 marca w województwie lubuskim oficjalnie zidentyfikowano polskiego pacjenta „0”. Czy w zglobalizowanym świecie można przewidzieć i kontrolować rozprzestrzenianie chorób? Tak, o ile naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy będą myśleć i pracować wspólnie.
Gdy jest zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi powinny być budowane nie tylko zapory inżynieryjne, a też pola minowe. Ministrowie państw bałtyckich rekomendują wycofanie się z konwencji ottawskiej, która zakazuje stosowania min przeciwpiechotnych.
Przed rozmową telefoniczną z Donaldem Trumpem Władimir Putin nieoczekiwanie podpisał dekret korzystny dla wybranych amerykańskich inwestorów. Pozwolił on amerykańskim funduszom sprzedać posiadane rosyjskie papiery wartościowe, ale tylko do wskazanego tajemniczego funduszu.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Oparta na oskarżeniach narracja prawicy nie zwalnia rządu z egzaminu. Prokurator Ewa Wrzosek jest politycznie zaangażowana. A w środę mecenas Jacek Dubois drwił w serwisie X z przesłuchania Barbary Skrzypek. To ślepa uliczka rozliczeń.
Czy Polska powinna uczestniczyć w NATO-wskim programie nuclear sharing (NS)? Opinie z pewnością są podzielone. Inną sprawą jest apel o przekazanie Polsce broni jądrowej wyrażony przez Andrzeja Dudę na łamach „Financial Times”. Moim zdaniem bez wyczucia i w fatalnym momencie.
Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii podzielił się wynikami badania dotyczącego skutków spożycia napojów typu slushy. Okazuje się, że mogą one powodować poważne dolegliwości zdrowotne u dzieci poniżej 8. roku życia.
Amerykańskie służby celne odnotowały gwałtowny wzrost prób przemytu jaj z Meksyku. W Stanach Zjednoczonych ceny jaj wciąż rosną, a mimo to zaczyna ich brakować w sklepach. Jest tak źle, że amerykański rząd prosi Danię o sprzedaż jaj.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas