Od ośmiu lat nieprzerwanie rośnie liczba aktów prawnych wydawanych przez polskie władze. O ile w 2012 roku w Dzienniku Ustaw ukazało się 1555 aktów prawnych, to w kolejnych latach ta liczba konsekwentnie rosła, by w 2019 roku osiągnąć 2566 pozycji.
Przypomnijmy, że w Dzienniku Ustaw są publikowane m.in. ustawy, rozporządzenia rządu i ministrów, teksty jednolite tych aktów oraz wyroki Trybunału Konstytucyjnego. I chociaż ten ostatni w ubiegłym roku znacznie osłabił swoją aktywność, to wynik ustanowiono dzięki aktywności innych instytucji.
Czytaj też:
Najbardziej intensywnym legislacyjnie rokiem w historii Polski był rok 2004. Opublikowano wtedy 2889 aktów prawnych. Jednak był to wyjątkowy czas, bo nastąpiła istna rewolucja systemowa. Do polskiego prawa wdrażano bowiem sporo aktów prawa wspólnotowego w związku z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej.
W ostatnich latach, mimo sporej aktywności władz na polu np. zmian w ustroju sądownictwa, nie można mówić o podobnej rewolucji. A jednak już od 2017 roku liczba wydawanych rocznie aktów prawnych przekracza 2,5 tysiąca. Dla porównania – w okresie zasadniczych przemian ustrojowych na przełomie lat 80. i 90. w Dzienniku Ustaw publikowano nie więcej niż 600 pozycji rocznie.