Czy urlop okolicznościowy może przepaść

Pracodawca nie musi udzielać zwolnienia od pracy pracownikowi, jeśli występuje on o to długo po zdarzeniu, którego wystąpienie uzasadniało to wolne.

Aktualizacja: 08.09.2018 11:27 Publikacja: 08.09.2018 08:04

Czy urlop okolicznościowy może przepaść

Foto: 123RF

- Do kiedy, po jakimś wydarzeniu w rodzinie, pracownik może wykorzystać urlop okolicznościowy? Na początku lipca br. mój syn miał ślub. W tamtym czasie, ze względu na wiele spraw związanych z organizacją tych uroczystości, korzystałem z urlopu wypoczynkowego. Pracodawca nie chce mi teraz wydać urlopu okolicznościowego, twierdząc, że już mi przepadł. Czy ma rację? – pyta czytelnik.

Na wstępie należy wyjaśnić, że w powszechnie obowiązującym prawie pracy brak jest pojęcia „urlop okolicznościowy". Sprawa przedstawiona w zapytaniu dotyczy sytuacji, o której mowa w § 15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1632), który stanowi:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama