Marcin Bejm: Partnerstwo publiczno-prywatne jest na topie

Zmiany w prawie pomogą w rozwoju PPP, ale to nie „złe" prawo powodowało, że dotychczas liczba przedsięwzięć zakończonych sukcesem była niewielka - mówi Marcin Bejm partner z kancelarii CMS.

Publikacja: 19.07.2018 08:25

Marcin Bejm: Partnerstwo publiczno-prywatne jest na topie

Foto: 123RF

RZ: Partnerstwo publiczno-prywatne nie cieszy się dużą popularnością. Jak na to wpłyną zmiany w prawie, nad którymi prace kończy parlament?

Marcin Bejm: Partnerstwo będzie wykorzystywane na dużo większą skalę do inwestycji w Polsce. Zmiany w prawie pomogą w rozwoju PPP, ale to nie „złe" prawo powodowało, że dotychczas liczba przedsięwzięć zakończonych sukcesem była niewielka. PPP nie rozwijało się, gdyż podmioty publiczne mogły pozyskiwać w szerokim zakresie bezzwrotne środki unijne tylko dla siebie, a ponadto nie było dla nich systemowego wsparcia przy przedsięwzięciach PPP. Zmiany w ustawie stworzą podstawy prawne do tego, by Departament do spraw PPP w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju mógł pełnić funkcję rządowej agendy ds. PPP, zbierając informacje o projektach, dokonując wstępnej oceny pomysłów zgłaszanych przez samorządy, zapewniając im wsparcie merytoryczne w trakcie inwestycji. Takie rządowe centra kompetencji dzielące się finansowym i prawnym know-how dotyczącym PPP z podmiotami publicznymi funkcjonują w wielu krajach.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Dostawa leków na innych i racjonalnych zasadach
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Prawo w firmie
Legislacja gospodarcza w stylu słabej drużyny futbolowej
Prawo w firmie
"Rzeczpospolita" znów liderem w kwestii własności intelektualnej
Prawo w firmie
Podwykonawstwo a prawo zamówień publicznych. Co mówi orzecznictwo KIO?
Prawo w firmie
EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?