Aktualizacja: 19.07.2018 08:25 Publikacja: 19.07.2018 08:25
Foto: 123RF
RZ: Partnerstwo publiczno-prywatne nie cieszy się dużą popularnością. Jak na to wpłyną zmiany w prawie, nad którymi prace kończy parlament?
Marcin Bejm: Partnerstwo będzie wykorzystywane na dużo większą skalę do inwestycji w Polsce. Zmiany w prawie pomogą w rozwoju PPP, ale to nie „złe" prawo powodowało, że dotychczas liczba przedsięwzięć zakończonych sukcesem była niewielka. PPP nie rozwijało się, gdyż podmioty publiczne mogły pozyskiwać w szerokim zakresie bezzwrotne środki unijne tylko dla siebie, a ponadto nie było dla nich systemowego wsparcia przy przedsięwzięciach PPP. Zmiany w ustawie stworzą podstawy prawne do tego, by Departament do spraw PPP w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju mógł pełnić funkcję rządowej agendy ds. PPP, zbierając informacje o projektach, dokonując wstępnej oceny pomysłów zgłaszanych przez samorządy, zapewniając im wsparcie merytoryczne w trakcie inwestycji. Takie rządowe centra kompetencji dzielące się finansowym i prawnym know-how dotyczącym PPP z podmiotami publicznymi funkcjonują w wielu krajach.
Zlikwidowany ma być przepis o równym podziale leków deficytowych do dziesięciu największych hurtowni farmaceutycznych w kraju. Taki wymóg okazał się trudny do zrealizowania.
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Mijający rok przyniósł kilka ciekawych ustaw i kilka szkodliwych z punktu widzenia przedsiębiorców. Wciąż brak jest zdecydowanych reform probiznesowych – wynika z raportu firmy Grant Thornton, który „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Autorzy „Rzeczpospolitej” zdominowali podium XII edycji konkursu Urzędu Patentowego na informację medialną o tematyce własności intelektualnej, w tym przemysłowej.
Podwykonawstwo całości zamówienia w prawie zamówień publicznych nie jest dopuszczalne - powierzyć można wykonanie części zamówienia. A co mówi orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Jeśli z powodu sporów w wymiarze sprawiedliwości nie dojdzie do prawomocnego osądzenia stalinowskiej zbrodni, będzie to blamaż całego państwa.
Jeśli osoba prowadzi kilka przedsiębiorstw, to mamy do czynienia z kilkoma administratorami. W razie nałożenia kar z RODO ich obroty nie powinny być kumulowane.
Intrygujące jest to, czy sztuka może i powinna wpływać na kształt prawa i wybory dokonywane przez sądy.
Samorząd adwokatów - zawodu zrzeszającego ludzi wszechstronnie wykształconych inspiruje się „Moralnością pani Dulskiej”.
Zarówno okrzyk „Nie bać Tuska”, jak i „***** ***” mają charakter wulgarny. Czy oznacza to, że automatycznie zostaje popełnione wykroczenie?
Przepisy nie nakazują oznaczania, że treści, które publikujemy, zostały stworzone lub współtworzone przez AI. Nie mamy więc pewności, czy ich autorem jest człowiek czy sztuczna inteligencja.
Prawidłowe i efektywne wykonywanie zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego związane jest z prawidłowym i efektywnym działaniem spółek komunalnych. Ocena działania tych spółek i osób nimi zarządzających dokonywana jest także w oparciu o przepisy publicznego prawa finansowego, w szczególności w zakresie dyscypliny finansów publicznych.
Słuchając i oceniając publiczne wypowiedzi prawników, wiele osób łapie się za głowy, a powinniśmy zacząć od ustalenia, w jakiej roli oni występują.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas