Oprócz wpisanych na listę doradców podatkowych i do rejestru biegłych rewidentów będą to osoby legitymujące się certyfikatem księgowym.

Wydaje go minister finansów (Departament Rachunkowości, ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa). Otrzymać mogą go ci, którzy zdali specjalny egzamin albo wykazali się odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem.

[srodtytul]Trzeba spełnić warunki i sprawdzić wiedzę[/srodtytul]

O tym, kto może usługowo prowadzić księgi rachunkowe, mówi rozdział 8a [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2009/DU2009Nr152poz1223.asp]ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.)[/link]. Z przepisów wynika, że osoba ubiegająca się o certyfikat księgowy musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych. Dodatkowo powinna mieć co najmniej średnie wykształcenie.

Nie może być również skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy (wymienia on m.in. prowadzenie ksiąg rachunkowych wbrew przepisom ustawy czy prowadzenie działalności usługowej w zakresie ksiąg rachunkowych bez wymaganych uprawnień).

Certyfikat wydawany jest na wniosek zainteresowanego. Można go zdobyć na dwa sposoby: zdać egzamin albo – jeśli spełnione są warunki określone w ustawie o rachunkowości – pominąć ten etap i od razu wystąpić do ministra finansów o jego wydanie.

Egzamin muszą zdać osoby, które mają średnie wykształcenie i co najmniej dwuletnią praktykę w księgowości. Przy czym za tę ostatnią uważa się:

- prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym lub

- wycenę aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego, lub

- sporządzanie sprawozdań finansowych, lub

- badanie sprawozdań finansowych pod nadzorem biegłego rewidenta. 

Czynności te można wykonywać nie tylko na podstawie stosunku pracy w wymiarze czasu pracy nie mniejszym niż 1/2 etatu, ale również w ramach odpłatnej umowy cywilnoprawnej zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.  

Wiadomości osób przystępujących do egzaminu sprawdza specjalna komisja powoływana przez ministra finansów. Egzamin przeprowadzany jest w formie pisemnej i trwa cztery godziny. Składa się z części testowej i z zadań sytuacyjnych.

Warunkiem zdania egzaminu jest uzyskanie co najmniej 60 proc. maksymalnej liczby punktów z każdego bloku tematycznego (są trzy i obejmują zagadnienia z zakresu rachunkowości, prawa podatkowego a także ubezpieczeń społecznych oraz podstaw prawa cywilnego i gospodarczego). 

Aby zakwalifikować się do egzaminu, trzeba złożyć wniosek (powinien zawierać PESEL, imiona i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji) i uiścić opłatę egzaminacyjną (wynosi ona 554,40 zł, co stanowi 40 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, od 1 stycznia 2011 r. 1386 zł).

Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu z pełni praw publicznych oraz oświadczenie o niekaralności za określone przestępstwa.

[srodtytul]Nie wszyscy muszą zdawać[/srodtytul]

Obowiązku zdawania egzaminu unikną natomiast osoby mające trzyletnią praktykę w księgowości (ustalana jest na takich samych zasadach, jak omówione wcześniej) oraz:

- wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość lub innej, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organ uczelni dla specjalności rachunkowość, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych,

- wykształcenie wyższe magisterskie lub równorzędne oraz ukończone studia podyplomowe z zakresu rachunkowości w jednostkach organizacyjnych uprawnionych – zgodnie z właściwymi przepisami – do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych.

Osoby, które egzaminu zdawać nie muszą, a także te, które go zdały i chcą uzyskać certyfikat, powinny złożyć do ministra finansów wniosek o jego wydanie. Do wniosku dołączają informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności za określone przestępstwa (opatrzoną datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed złożeniem wniosku), dokumenty potwierdzające posiadanie praktyki w księgowości i wykształcenie.

Osoby, które obowiązane były zdać egzamin, do wniosku dołączają jeszcze zaświadczenie potwierdzające, że uzyskały z niego wynik pozytywny.

[ramka][b]Co wolno robić[/b]

Osoby wykonujące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są uprawnione do:

- prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych,

- sporządzania zeznań i deklaracji podatkowych,

- okresowego ustalania lub sprawdzania w drodze inwentaryzacji rzeczywistego stanu aktywów i pasywów,

- wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego,

- sporządzania sprawozdań finansowych,

- gromadzenia i przechowywania dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej w ustawie o rachunkowości.[/ramka]

[ramka][b]Czytaj też: [/b]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/55766,67670_Kto-moze-prowadzic-wlasne-biuro-rachunkowe-.html]Kto może prowadzić własne biuro rachunkowe[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/55766,358092_Aby-otworzyc-biuro-rachunkowe--trzeba-miec-certyfikat.html]Aby otworzyć biuro rachunkowe, trzeba mieć certyfikat[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/55766,351565_W-biurze-rachunkowym--musi-byc-osoba-z-certyfikatem.html]W biurze rachunkowym musi być osoba z certyfikatem[/link]

- [link=http://www.rp.pl/artykul/55766,288945_Kto-moze-zalozyc-wlasne-biuro-rachunkowe.html]Kto może założyć własne biuro rachunkowe[/link]

[/ramka]