Zwolnienie mikroprzedsiębiorcy z PPK nie jest bezterminowe

Mikroprzedsiębiorca nie wdrożył PPK, gdyż wszystkie osoby zatrudnione zadeklarowały mu niedokonywanie wpłat do PPK. Czy związku z tym, że złożone przez te osoby deklaracje o rezygnacji będą obowiązywać tylko do końca lutego 2023 roku, mikroprzedsiębiorca - po tej dacie - będzie musiał wdrożyć PPK?

Publikacja: 09.12.2022 21:31

Zwolnienie mikroprzedsiębiorcy z PPK nie jest bezterminowe

Foto: Adobe Stock

Mikroprzedsiębiorcy, w rozumieniu ustawy - Prawo przedsiębiorców, zwolnieni są ze stosowania ustawy o PPK, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożyły im deklarację o rezygnacji z dokonywana wpłat do PPK. Tak wynika z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK

Wyłączenie to obowiązuje tak długo, jak długo przedsiębiorca spełnia wskazane wyżej wymogi. W przypadku zaprzestania spełniania przez niego co najmniej jednej z tych przesłanek, a zatem np. w razie utraty statusu mikroprzedsiębiorcy lub zatrudnienia nowej osoby zatrudnionej, która nie złożyła deklaracji o niedokonywaniu wpłat do PPK bądź złożenia wniosku o dokonywanie wpłat do PPK przez osobę zatrudnioną, która wcześniej złożyła deklarację o niedokonywaniu wpłat, stosuje się do niego ustawę o PPK.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Rachunkowość
KSeF będzie wciąż dopuszczał faktury papierowe. Jest projekt ustawy
Rachunkowość
Sztuczna inteligencja nie zastąpi księgowych
Rachunkowość
Testy systemu e-Faktur czas zacząć
Rachunkowość
Wielkie firmy nie interesują się nowym systemem fakturowania
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rachunkowość
Obowiązkowy KSeF, czyli e-faktury dla skarbówki